in

Kuvvet skaler mi? 

Yarıyıl tatilini konu eksiklerini tamamlayarak değerlendirmek isteyen birçok kişi kuvvet skaler mi sorusunu gündeme getirdi. Fizik dersinin temel konularından olan büyüklükler, skaler ve vektörel olarak ayrılıyor. Bu sınıflandırma pek çok öğrenci tarafından da karıştırılabiliyor. Peki, kuvvet skaler mi? İşte, kuvvet skaler mi sorusunun detaylı yanıtı… 

Kuvvet skaler mi sorusu ağırlıklı olarak öğrenciler tarafından araştırılıyor. Lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan pek çok kişi sayısal derslere ağırlık vermiş durumda. Yarıyıl tatilinde sıkı bir çalışma programı düzenleyenler kuvvet skaler mi sorusunu da gündeme getirdi. Peki, kuvvet skaler mi? İşte tüm detaylar… 

Kuvvet skaler mi? 

Fizikte bazı büyüklüklerin ifade edilmesi sırasında büyüklüğün sayısal değeri ve biriminin yazılması yeterli olur. Bu tür büyüklüklere skaler büyüklükler denir. Skaler büyüklüklerde yön yoktur. Odanın sıcaklığı 24°C’dir. Sınav süresi 45 dakikadır. Onur’un kütlesi 44 kg’dır. Motorun gücü 100 watt’tır. Verdiğimiz örneklerde ölçü sayısını ve birimini belirtmek büyüklüğün tam olarak ifade edilmesi anlamına gelir. Çünkü sıcaklık, zaman, kütle, güç, skaler büyüklüklerdir. 

Bazı büyüklükler ise yalnızca ölçü sayıları ve birimlerinin verilmesi ile tam olarak ifade edilememiş olur. Bu tür büyüklüklerde sayı ve birime ilave olarak yön de belirtilmelidir. Bu tür yönlü büyüklüklere vektörel büyüklükler denir. Vektörel büyüklüklere hız, ivme, yer değiştirme, ağırlık, kuvvet örnek olarak verilebilir. Vektörel büyüklükler vektör adı verilen yönlü doğru parçaları ile gösterilirler. Her vektörün, doğrultu, yön, büyüklük ve başlangıç noktası olmak üzere dört özelliği vardır. Doğrultu ve yön aynı kavramlar değildir. Her doğrultuda iki yön vardır. Örneğin kuzey güney bir doğrultu, kuzey bir yön, güney başka bir yöndür. 

Kuvvet vektörel bir büyüklüktür. Kuvvet, hız gibi bazı büyüklükleri belirtmek için yön de gereklidir. Oysa kütle, uzunluk gibi büyüklükler için böyle bir koşul yoktur. Bu nedenle fizikte büyüklükler skaler ve vektörel olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Belirtirken yön gerektirmeyen, yalnızca bir sayı ve birimle belirtilebilen büyüklüklere skaler büyüklük, sayı ve birimin yanında bir de yöne sahip olan büyüklüklere vektörel büyüklükler denir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0