in

Arı sokması orucu bozar mı?

Arı sokması orucu bozar mı sorusunun cevabı merakla takip ediliyor. Arı sokması, orucu bozmaz. Oruç, sadece belirli yiyecek ve içeceklerin tüketimini yasaklar, diğer fiziksel etkenlerden dolayı orucu bozmaz.

Arı sokması gibi bir fiziksel temasın orucu bozması için, bu temasın cinsel ilişkiye benzer bir temas olması gerekiyor. Yani, orucu bozacak bir temasın, meni veya cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan benzer bir madde ile gerçekleşmesi gerekir.

Ancak, arı sokması gibi bir durumda, sokma yeri ile ilgili bir tıbbi müdahale gerekiyorsa ve bu müdahale sırasında ağız yoluyla ilaç veya sıvı alınması gerekiyorsa, oruç bu yolla bozulabilir.

Arı sokması ya da böcek ısırması, orucu bozmayan durumlar arasında yuer alır. Böcek veya arı soktuğunda zehrini insanın vücuduna verir ki, bu istem dışı gerçekleşen bir olaydır. Hiç kimse istemez ki, arı tarafından sokulsun. Tam tersine insanlar, kendilerini bu gibi durumlardan korumaya çalışırlar. Orucu bozan her türlü eylemde, kişi mutlaka bu eylemi kendi isteği ile yapmış olmalıdır. Buna Yemek yemekte dahildir. Hasta kimselere yapılan iğne nasıl orucu bozmuyorsa, arı veya böcek sokması sonucu oruç bozulacağı hakkında da herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Diyanetin Cevabı; Arı sokması ve böcek sokması orucu bozmaz. Bu nedenle vurulan iğne de orucu bozmamaktadır. Çünkü tamamen kişinin isteği ve arzusu dışında gelişen bir olaydır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0