in

Zevk suyu veya rüyalanmak orucu bozar mı?

Zevk suyu veya rüyalanmak orucu bozar mı? sorusunun yanıtı oruc tutanların gün içinde araştırdığı konular arasında yer alıyor. Rüyalanmak, cinsel bir ilişki olmadan sadece rüyada cinsel bir aktivitenin yaşanmasıdır. İslam dini açısından rüyalanmak orucu bozmaz. Peki istemsiz zevk suyu diyerek tabir edilen meni gelmesi orucu bozar mı? İşte detaylar

Bir kişi rüyalanırsa, orucu devam ettirebilir ve orucunun geçerli olması devam eder. Ancak, rüyalanmanın ardından cinsel arzuların uyanması durumunda, kişi orucunu korumak için cinsel aktiviteden kaçınmalıdır.

İslam dini açısından orucu bozan durumlar şunlardır:

  1. Cinsel ilişki: Oruçlu iken cinsel ilişkiye girmek orucu bozar.
  1. Boşalma: Oruçlu iken kasıtlı olarak veya istemsiz olarak meni, zevk suyu veya herhangi bir cinsel sıvı çıkarmak orucu bozar.
  1. Yeme veya içme: Oruçlu iken bilerek yemek, içmek veya herhangi bir şeyi ağız yoluyla almak orucu bozar.
  1. Kan Alma: Oruçlu iken kan aldırmak orucu bozar.
  1. İsteyerek Kusmak: Oruçlu iken kasıtlı olarak kusmak orucu bozar.
  1. Cinsel ilişkiyi hatırlatacak bir faaliyetde bulunmak: Örneğin, cinsel içerikli bir film izlemek, cinsel içerikli kitap okumak gibi cinsel ilişkiyi hatırlatacak bir faaliyetde bulunmak orucu bozar.
  1. İslam’da zorunlu tutulan durumlar: İslam dini, hayatı koruma, hastalık gibi zorunlu durumlar için oruç tutmama hakkı verir. Bu gibi durumlar orucu bozmaz.

Bu durumların dışında, oruçlu iken yapılacak diğer şeyler orucu bozmaz.

Meni gelmesi / zevk suyu haline oruç bozulur mu?

Meni yani halk dilinde zevk suyu gelmesi durumunda kişinin gün içinde tuttuğu oruç bozulmamaktadır. Fakat bunu bilerek ve isteyerek yapmış ise kişinin sevabı azalır ve hem orucunu hem de sevabını riske sokar. İnsan her hali ile orucunu tutmalıdır. Eline, diline, beline hakim ol sözü bu gibi durumlarda geçerli bir sözdür.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0