in

Bernoulli ilkesi nedir ve örnekleri nelerdir?

Birçok kişi tarafından son zamanlarda Bernoulli ilkesinin ne olduğunu ve örneklerinin ne olduğu oldukça çok araştırılıyor. Bir diğer adıyla süreklilik ilkesi olarak da bilinen Bernoulli ilkesi fiziğin en temel ilkeleri arasında yer alıyor. Peki Bernoulli ilkesi nedir? Günlük hayatta örnekleri nelerdir?

Fizik ile ilgili biraz olsun ilginiz varsa Bernoulli ilkesi illaki karşınıza çıkmıştır. Aslında Bernoulli ilkesi günlük hayatımızda birçok yerde karşımıza çıkıyor. Oldukça yaygın olarak kullanıldığı için bazen yarışma programlarında soru olarak da karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Bu yüzden insanlar ilkenin ve örneklerinin ne olduğunu internette araştırıyor. Neyse lafı çok da uzatmadan Bernoulli ilkesini açıklamaya geçelim en iyisi.

Bernouilli ilkesi İsviçreli bilim insanı Daniel Bernoulli tarafından ortaya atılmıştır. Enerjinin korunumu yasasıyla uyumlu olan ilkeye göre hızlı hareket eden bir akışkan yani sıvı veya gaz bir madde enerji kazanır. Ancak bu enerji kazanımı sonucunda basıncını kaybeder. Yani hızlı hareket eden akışkanların basıncı daha azdır. Yavaş hareket eden akışkanların basıncı daha çoktur.

Bernoulli ilkesinin günlük hayatta kullanımlarına örnek verecek olursak şüphesiz ilk verilecek örnek parfüm şişesidir. Parfüm şişelerinde bulunan püskürtme özelliği Bernoulli ilkesinin kullanımına verilecek en basit örneklerden biridir. Aklınıza gelebilecek her türlü gaz ve sıvı maddenin dışarıya püskürtüldüğü sistemde Bernoulli ilkesi kullanılmaktadır. Ayrıca uçak kanatlarında ve tekneler dönmek için yine Bernoulli ilkesini kullanmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0