in

Bitişik atış nedir?

Bitişik atış nedir sorusunun yanıtı gündemdeki haberlerin ardından aranan konular arasında yer alıyor. Bitişik atış, ateşli silahlarla yapılan atışlarda hedefin tam isabetle vurulması için ardışık olarak yapılan atışlardır. Bu atışlar, ateşli silahın namlusunun hedefe yönelik sabit tutulması ve tetiğin ardışık olarak çekilmesiyle gerçekleştirilir.

Bitişik atış, genellikle askeri eğitimlerde kullanılan bir tekniktir. Amaç, silahın doğru hedefe yönlendirilmesi ve ardışık atışlarla maksimum isabet oranının sağlanmasıdır. Bu teknik, atıcıların silahı kullanma becerilerini geliştirmek, hızlı ve etkili bir şekilde hedefleri vurabilmelerini sağlamak için önemlidir.

Ateşli silah atış mesafeleri bitişik, yakın ve uzak olmak üzere başlıca üç kategoride incelenir. Cilt ile namlu ağzı arasındaki mesafenin 0-3 cm. olduğu atışlar genel olarak bitişik atış olarak adlandırılır. Ancak namlu ağzının cilde tamamen dayalı olduğu atışları bitişik, cilt ile namlu ağzı arasında az da olsa 3 cm.’ye kadar bir mesafenin bulunduğu atışları bitişiğe yakın atış olarak sınıflamak daha doğrudur. Zira; bitişik atışlarda ciltaltında “Maden Boşluğu”nda görülen bulgular, bitişiğe yakın atışlarda hem ciltaltında hem de ciltte oluşabilmektedir. Yakın atış kısa namlulu silahlar için 3-(30-45) cm’den, uzun namlulu silahlar için ise 3-(75-100) cm. mesafeden yapılan atışlardır. Yakın atışın üst sınırından daha uzak, bir başka ifadeyle ciltte herhangi bir atış artığı bırakmayacak mesafeden yapılan atışlara da uzak atış denir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0