in

Dünya’nın dönüş hızı arttı mı? 

Son günlerde birçok kişi Dünya’nın dönüş hızı arttı mı sorusunu gündeme getirdi. Şimdiye kadar büyük değişimler söz konusu olmasa da Dünya’nın dönüş hızı arttı mı sorusu araştırılıyor. Peki, Dünya’nın dönüş hızı arttı mı? İşte, Dünya’nın dönüş hızı arttı mı sorusunun detaylı yanıtı… 

Kıyamet konulu birçok filmde işlenen Dünya’nın dönüş hızı arttı mı sorusuyla bir kez daha gündemde. Bazı farklar gözlemlenebilse de Dünya’nın dönüş hızı arttı mı sorusuna yanıt arayanların sayısı da bir hayli fazla. Dönüş hızının artmasıyla günlerin kısalması bekleniyor ve hatta bazı zaman kavramlarının da yeniden tasarlanacağı söz konusu… Peki, Dünya’nın dönüş hızı arttı mı? İşte, Dünya’nın dönüş hızı arttı mı sorusunun cevabı… 

Dünya’nın dönüş hızı arttı mı? 

Genel olarak kıyamet temalı filmlerde geçen senaryoların bir tanesi de Dünya çekirdeğindeki faaliyetlerdir. Bu faaliyetler dünyanın dönme hızından tutun da kıtaların yer değiştirmesine kadar pek çok sonuca zemin hazırlayabilir. Bazı bilim adamlarına göre Dünya’nın sonu çekirdekte ortaya çıkan aktiviteler yüzünden gelecek. Dünya’nın dönme hızının yavaşlaması ya da hızlanması gibi sonuçlar eklenecek. 

İyi haber şimdiye kadar Dünya’nın dönüş hızında öyle büyük değişimler yaşanmamış olması. Yapılan araştırmalara göre Dünya’nın dönme hızında uzun süredir farklı değişimler yaşanmıyor. Milisaniyeden bile daha küçük farklar ortaya çıkabiliyor. 

Fakat öyle büyük değişimler yaşanmıyor. Uzun bir süredir Dünya’nın dönme hızının yavaşladığı belirtiliyordu. Lakin 2020’de bu da değişti. 2020 ile birlikte Dünya’nın hız rekoru kırdığı ve kendi etrafındaki dönüşünü 24 saatin altında tamamladığı rapor edildi. Elbette burada öyle büyük farklardan bahsetmiyoruz. Burada bahsi geçen fark insanların gündelik hayatlarında fark edemeyecekleri, zamansal karmaşıklıklara yer vermeyecek bir fark. Bu farkın yaklaşık olarak 0.5 saniye olduğu belirtiliyor. 0.5 saniyelik hız büyük bir fark yaratmayacaktır. Ancak Dünya dönüş hızını arttırmaya devam ederse o zaman bazı zamansal kavramları yeniden tanımlamak gerekebilir. Bunun dışında ne gibi sonuçları olacağı ise şimdilik belirsiz. 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0