in

İPKA ne demek? Polis tayinlerinde İPKA neresi?

İPKA kelimesi, özellikler polis tayinlerinde sıklıkla duyulan terimler arasında yer almaktadır. Farklı bir kente tayin ya da bulundukları ilde göreve devam talebinde bulunan polis memurlarının POLNET üzerinden açıklanan sonuç ekranında karşısına çıkabilen İPKA, manası ile merak ediliyor. Peki, İPKA neresidir? İPKA ne anlam taşımaktadır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler İPKA NE DEMEK? İPKA, Türk Dil Kurumu’nun (TDK) resmi sözlük bilgilerine göre ‘Yerinde, önceki durumunda bırakma.’ anlamını taşımaktadır. Yani tayin sonuçlarında yer alan İPKA kelimesi, polis memurunun bulunduğu görev yerinde devam etmesi anlamı taşımaktadır. İPKA kelimesi, İbka’dan gelmektedir. Arapça bḳy kökünden gelen ibka, “yerinde bırakma” sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük, Arapça baka “kaldı, baki oldu” fiilinin ifal vezninde (IV) masdarıdır. İPKA İMKANI YAŞ HADDİ İLE SAĞLANABİLİYOR Halen bulunduğu bölgedeki hizmet süresini tamamlayan personelden kanuni yaş haddine üç yıl kalmış olanlar, kadro müsait olduğu takdirde ve istemeleri halinde İPKA’dan yani yerinde bırakılabilme imkanından faydalanabiliyor. Personelin isteği üzerine yerinde bırakılabilmesi için; a) Halen görev yaptığı birimden 34 üncü ve 35 inci maddeler çerçevesinde teklif yapılmamış olması, b) Hakkında herhangi bir soruşturma yapılıyor olmaması, c) Görev yerinin değiştirilmesi için müfettiş raporu bulunmaması, şartı aranır. Bu madde kapsamına giren personelin istediği illerden kadrosuna veya durumuna uygun bir ile atanabilmesi için; a) Personelin bulunduğu yerde en az iki yıl çalışmış olması, b) 7 nci maddede belirtilen engel hallerin bulunmaması, şarttır.

İPKA kelimesi, özellikler polis tayinlerinde sıklıkla duyulan terimler arasında yer almaktadır. Farklı bir kente tayin ya da bulundukları ilde göreve devam talebinde bulunan polis memurlarının POLNET üzerinden açıklanan sonuç ekranında karşısına çıkabilen İPKA, manası ile merak ediliyor. Peki, İPKA neresidir? İPKA ne anlam taşımaktadır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

İPKA NE DEMEK?

İPKA, Türk Dil Kurumu’nun (TDK) resmi sözlük bilgilerine göre ‘Yerinde, önceki durumunda bırakma.’ anlamını taşımaktadır. Yani tayin sonuçlarında yer alan İPKA kelimesi, polis memurunun bulunduğu görev yerinde devam etmesi anlamı taşımaktadır.

İPKA kelimesi, İbka’dan gelmektedir. Arapça bḳy kökünden gelen ibka, “yerinde bırakma” sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük, Arapça baka “kaldı, baki oldu” fiilinin ifal vezninde (IV) masdarıdır.

İPKA İMKANI YAŞ HADDİ İLE SAĞLANABİLİYOR

Halen bulunduğu bölgedeki hizmet süresini tamamlayan personelden kanuni yaş haddine üç yıl kalmış olanlar, kadro müsait olduğu takdirde ve istemeleri halinde İPKA’dan yani yerinde bırakılabilme imkanından faydalanabiliyor.

Personelin isteği üzerine yerinde bırakılabilmesi için;
a) Halen görev yaptığı birimden 34 üncü ve 35 inci maddeler çerçevesinde teklif yapılmamış olması,
b) Hakkında herhangi bir soruşturma yapılıyor olmaması,
c) Görev yerinin değiştirilmesi için müfettiş raporu bulunmaması, şartı aranır.

Bu madde kapsamına giren personelin istediği illerden kadrosuna veya durumuna uygun bir ile atanabilmesi için;
a) Personelin bulunduğu yerde en az iki yıl çalışmış olması,
b) 7 nci maddede belirtilen engel hallerin bulunmaması, şarttır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0