in

Kurban tekbiri nasıl getirilir?

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte artık insanlar Kurban bulmak için araştırmaya başladı. Bulanlar ise kime kestireceğini araştırıyor. Bunun yanı sıra kendi kesecek olanlar ise kurbanın nasıl kesileceğini ve hangi duaların okunacağını merak ediyor. Birçok kişi son zamanlarda kurban tekbirinin nasıl getirileceğini de araştırmaya başladı. Peki kurban tekbiri nasıl getirilir?

Müslümanlar her bayram olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da Allah’a ibadet etmek için namaza gidecekler. Bayramın arefe günü olacak olan sabah namazından itibaren dördüncü günü ikindi namazına kadar Müslümanlar “teşrik tekbiri” getirmelidir.

Bu tekbir Hanefi mezhebine göre vaciptir. İnsanlar bu tekbirin nasıl alındığını merak ediyor. Bu tekbiri almak için Hanefi mezhebine göre arefe günü sabah namazından, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar her farzdan sonra teşrik tekbiri getirmelisiniz. Bu tekbir “Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd” şeklindedir.

Eğer namazının kazaya kalırsa, bu tekbiri de kaza namazı kılarken getirebilirsiniz. Ancak tekbir günlerini geçtiğiniz vakitte kaza yaparsanız bu tekbiri getirmeniz gerekmiyor. Çünkü vakit geçmiş oluyor. O yüzden tekbir gününü yani arefe gününün sabah namazından, bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar olan süre içerisinde kaza yapmanız ve teşrik tekbirini getirmeniz gerekiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0