in

Trol nedir? Troll kime denir?

Trol kelimesi, özellikle İnternet ortamında, katılımcılar arasındaki iletişimi, müzakereyi bozan ve manipülatif enformasyon yayan kişiler ve onların söylediği sözler için kullanılmaktadır. Trol kavramının akademik olarak ilk tanımlarından birisi“kimlik aldatmacası üzerine bir oyun” olarak bilinmektedir. Trollerin amacı, kişileri kızdırmak, rahatsız etmek, insani olarak zarar veren enformasyon yaymak, kişilerin şöhretlerini ve kamusal alandaki itibarlarını yerinden etmektir. Bundan ötürü de trol olarak davranan kişiler saldırgan sözcükleri yaygın olarak kullanırlar. TROLL NEDİR? Trol kelimesinin kısa sürede İnternet jargonu hâline gelip gündelik dilde yer bulmasına rağmen, kelimenin kökeni daha eskilere dayanmaktadır. Kimi araştırmacılar kavramın İskandinav mitinde yer alan köprü altlarına yatarak avını bekleyen kötücül canavarlardan geldiğini savunurken, kimileriyse kavramın balıkçılıkta kötü bir üne sahip olan trol avcılığından geldiğini iddia etmektedir. ABD TARAFINDAN ASKERLERİ ALDATMAK İÇİN KULLANILIYORDU Jonathan Bishop ise kelimenin 1960’lı yıllarda Amerikan ordusu tarafından, düşman askerleri aldatmak için kullanılan taktikleri içeren “MiGler için trolleme” ifadesinden geldiğini iddia etmektedir. ANONYMOUS’UN KÖKENİ TROLLÜĞE DAYANIYOR Birbirinden farklı bu üç kökene dayandırılan trol kavramı, yeni medya ortamlarının kötü niyetli ve istismar amaçlı kullanımıyla eş değer tutulmaktadır. İnternetin en büyük örgütlenmeleri arasında yer alan Anonymous ‘un, İnternet’te kimi zaman esprili kimi zaman da rahatsız edici bir dil kullanan trollükle filizlendiği iddia edilmektedir.

Trol kelimesi, özellikle İnternet ortamında, katılımcılar arasındaki iletişimi, müzakereyi bozan ve manipülatif enformasyon yayan kişiler ve onların söylediği sözler için kullanılmaktadır.
Trol kavramının akademik olarak ilk tanımlarından birisi“kimlik aldatmacası üzerine bir oyun” olarak bilinmektedir.
Trollerin amacı, kişileri kızdırmak, rahatsız etmek, insani olarak zarar veren enformasyon yaymak, kişilerin şöhretlerini ve kamusal alandaki itibarlarını yerinden etmektir. Bundan ötürü de trol olarak davranan kişiler saldırgan sözcükleri yaygın olarak kullanırlar.

TROLL NEDİR?
Trol kelimesinin kısa sürede İnternet jargonu hâline gelip gündelik dilde yer bulmasına rağmen, kelimenin kökeni daha eskilere dayanmaktadır. Kimi araştırmacılar kavramın İskandinav mitinde yer alan köprü altlarına yatarak avını bekleyen kötücül canavarlardan geldiğini savunurken, kimileriyse kavramın balıkçılıkta kötü bir üne sahip olan trol avcılığından geldiğini iddia etmektedir.

ABD TARAFINDAN ASKERLERİ ALDATMAK İÇİN KULLANILIYORDU
Jonathan Bishop ise kelimenin 1960’lı yıllarda Amerikan ordusu tarafından, düşman askerleri aldatmak için kullanılan taktikleri içeren “MiGler için trolleme” ifadesinden geldiğini iddia etmektedir.

ANONYMOUS’UN KÖKENİ TROLLÜĞE DAYANIYOR
Birbirinden farklı bu üç kökene dayandırılan trol kavramı, yeni medya ortamlarının kötü niyetli ve istismar amaçlı kullanımıyla eş değer tutulmaktadır. İnternetin en büyük örgütlenmeleri arasında yer alan Anonymous ‘un, İnternet’te kimi zaman esprili kimi zaman da rahatsız edici bir dil kullanan trollükle filizlendiği iddia edilmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0