in

Yeşil pasaport nasıl alınır?

Yeşil pasaport 5 yıl geçerlilik süresine sahiptir. Dolaşım gücü açısından kolaylık sağlarken yeşil pasaport ile 160 ülkeye vizesiz şekilde gidebilirsiniz. Ancak bu pasaport yalnızca belirli insanlara verilir. Yeşil pasaportun kimlere verildiği ise merak edilen konulardandır. Yeşil pasaporta kamu görevlileri ve eski bürokratlara öncelik olarak sözleşmeli devlet memurları, Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, görev süresi boyunca olmak şartıyla il ve ilçe belediye başkanları ve devlet sporcuları sahip olabiliyor. Eğer bu özelliklerden birine sahipseniz aşağıda belirttiğimiz evrak ve belgeleri sunarak yeşil pasaport sahibi olabilirsiniz. İçişleri Bakanlığı’na yazılmış olan 1 adet talep yazısı. Çalışan biriyseniz talep yazısını ilk olarak çalıştığınız kuruma onaylatmanız gerekiyor. Nüfus cüzdanı ve pasaport aslı. 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf. Engelli ya da reşit olmayan kimseler için muvafakatname. Defter bedeli dekontu. Yeşil pasaport ücreti ise belge bedeli olarak tahsil ediliyor ve güncel fiyatı 133,5 lira.

Yeşil pasaport 5 yıl geçerlilik süresine sahiptir. Dolaşım gücü açısından kolaylık sağlarken yeşil pasaport ile 160 ülkeye vizesiz şekilde gidebilirsiniz. Ancak bu pasaport yalnızca belirli insanlara verilir. Yeşil pasaportun kimlere verildiği ise merak edilen konulardandır.

Yeşil pasaporta kamu görevlileri ve eski bürokratlara öncelik olarak sözleşmeli devlet memurları, Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, görev süresi boyunca olmak şartıyla il ve ilçe belediye başkanları ve devlet sporcuları sahip olabiliyor. Eğer bu özelliklerden birine sahipseniz aşağıda belirttiğimiz evrak ve belgeleri sunarak yeşil pasaport sahibi olabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı’na yazılmış olan 1 adet talep yazısı. Çalışan biriyseniz talep yazısını ilk olarak çalıştığınız kuruma onaylatmanız gerekiyor. Nüfus cüzdanı ve pasaport aslı. 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf. Engelli ya da reşit olmayan kimseler için muvafakatname. Defter bedeli dekontu. Yeşil pasaport ücreti ise belge bedeli olarak tahsil ediliyor ve güncel fiyatı 133,5 lira.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0