in

Mata Hari kimdir? 

Mata Hari kimdir sorusu son günlerde pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Dünyanın en cesur kadını olarak tanınan ve casus olduğu iddia edilen Mata Hari, kıvrak dansına tutulanları parmağında oynatmış Hollandalı bir dansçı. Kendine tutulanları sinsice kullanırken aynı anda aşktan nasibini almış başına buyruk bir kadın. Peki, Mata Hari kimdir? İşte, Mata Hari kimdir sorusunun yanıtı… 

1917’de kurşuna dizilen ‘casus’ Mata Hatari’nin hayat hikayesi pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Hollandalı bir dansçı olarak tanınan ve casus olduğu iddialarıyla anılan Mata Hari kimdir sorusuyla gündemde. Ayrıca insanlık tarihinin en büyük kadın casusu olarak da bilinen Mata Hari’nin yaşam öyküsü oldukça ilgi çekici. Peki, Mata Hari kimdir? İşte, Mata Hari kimdir sorusunun cevabı… 

Mata Hari kimdir? 

Margaretha Zelle olarak 1876’da Hollanda’da doğan Mata Hari’nin hayat hikâyesi ölümünden beri pek çok efsanenin, mitin ve yanlış haberin konusu oldu. Başta anaokulu öğretmenliği eğitimi almaya başlasa da birtakım skandallar yüzünden bırakmak zorunda kaldı. 18 yaşına geldiğinde dönemin Hollanda toplumunun tutuculuğundan kaçma isteğiyle bir ilana yanıt verip Hollanda Sömürge Ordusu’nda yüzbaşılık yapan Rudolf John Macleod’la evlendi. Bu sorunlu bir evlilikti ve çok sürmedi. 

Mata Hari’nin dans serüveni  

Kendi başına kalan ve paraya ihtiyacı olan Margaretha, 1905 yılında hayatında büyük bir değişim gerçekleştirdi. Artık Javalı prenses Mata Hari idi ve Paris salonlarında gösteriler yaparak dans kariyerine başladı.Cesur ve dayatmalara boyun eğmeyen bir kadındı. Bu tavrını dansta da sergiledi ve ünü kısa sürede civardaki farklı Avrupa kentlerini sardı. Dansını sergilemek için seyahat etmeye başladı. Savaş başladığında Mata Hari Berlin’deydi, seyahat kısıtlamaları nedeniyle başta şehirden ayrılamadı. Banka hesapları dondurulmuş, alacaklılar mülklerine el koymuştu. Hollandalı bir iş adamı Hollanda’ya dönmesi için para verdi. Fakat savaş boyunca tarafsız kalan Hollanda, daha da tutucu bir hâl almış, Mata Hari gibi kadınları tehlike olarak görmeye başlamıştı.  

Mata Hari casus muydu?  

Mata Hari’nin yaşam tarzı ise onu zamanının en kötü şöhretli kadınlarından yaptı ve 1915’e gelindiğinde İngiliz istihbaratı için şüpheli haline geldi. Birlikte olduğu kişiler nedeniyle gözaltına alındı, casusluk ile suçlandı. Bu arada gerçekten bir casusluk teklifi aldı ve kabul etti. Fakat bir başka sorgu esnasında ona bu teklifi yapan kişi onu yalanladı. Mata Hari ise hâlâ onun için çalıştığını var sayıyordu. İspanya’ya gönderildiğinde bir başka üst düzey asker ile tanıştı. Düşman taraflardan üst düzey askerlerle bir arada olması o her ne kadar çoğunda seks işçisi kimliğini düşünse de birilerinin onun casus olduğuna karar vermesine yol açtı. 

Mata Hari masum muydu? 

Mata Hari, Ocak 1917’de Paris’e döndü, daha önce de onu yalanlayan ve onun verdiği bilgilere inanmayı reddeden Ladoux ile sonuçsuz kalan bir toplantı sonrası Şubat 1917’de tutuklandı. İlişkileri, çelişkili açıklamaları masum olduğuna inanılmasını önledi.4 Temmuz 1917’de hâkim önüne çıktı. Duruşma halka kapalı yapıldı, gösterilen deliller tamamen ikinci derecedendi ve doğruluğu kanıtlanmamıştı. Adli takibat onun askeri memurlarla olan ilişkilerine dayanmış, askeri sırlara ulaşmak için cinselliğini kullandığı, Almanların tarafında olduğu, onun yüzünden sayısız askerin öldüğü iddia edilmişti. 

Casusluk mevzusunun paranoya halini aldığı I. Dünya Savaşı ortamında Mata Hari, kimseye masumiyetini kanıtlayamadı. 15 Ekim’de idam mangası tarafından kurşuna dizilerek idam edildi. Mata Hari’nin idamı dönemin en çok yankı uyandıran olayı oldu. Hakkında ölümüne dair pek çok söylenti çıkarıldı. Hatta Mata Hari’nin öleceğini bildiği için hücresinde şarkı söyleyip dans ederek idamını beklediği bile söylendi. Hâlâ da efsanevi bir şekilde anlatılan ve çoğu kurgu olan skandalları hakkında yazılan Mata Hari’nin ölüsüne kimse sahip çıkmadı. Bedeni Paris Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir teşrih odasına kondu. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0