in

Burun kanaması neden olur?

Burun kanaması sırasında çoğu birey, başını geriye yaslar ve yatış pozisyonuna geçer. Bu adımları gerçekleştirmek ise uzmanlara göre oldukça yanlış. Burun kanaması sırasında tek yapmanız gereken şey sakin olup bölgeye başınız öne eğik bir şekilde 5 dakika süreli baskı işlemi uygulamak. Ancak kanama dursa bile doktora görünmekte fayda var. Burun kanamasının birçok sebebi olabilir. Buna örnek olarak ise Alerji, enfeksiyon, burun karıştırılması, kuvvetli sümkürme, kanama pıhtılaşma bozukluğu, aspirin ve benzeri ilaç kullanımı, yüksek tansiyon, burun orta bölmesindeki eğrilik, kaza ve darbe, baş ve yüz yaralanmaları, tümör ve kontrolsüz kan sıvılaştırıcı ilaç kullanımı gibi sorunlar gösterilebilir. Burun ön kısmında bulunan birkaç kan damarının birleştiği noktada burun kanamalarının %90’ı görülür. Çoğunlukla bu damarlar yaralandığında burun kanaması meydana gelir.

Burun kanaması sırasında çoğu birey, başını geriye yaslar ve yatış pozisyonuna geçer. Bu adımları gerçekleştirmek ise uzmanlara göre oldukça yanlış. Burun kanaması sırasında tek yapmanız gereken şey sakin olup bölgeye başınız öne eğik bir şekilde 5 dakika süreli baskı işlemi uygulamak. Ancak kanama dursa bile doktora görünmekte fayda var.

Burun kanamasının birçok sebebi olabilir. Buna örnek olarak ise Alerji, enfeksiyon, burun karıştırılması, kuvvetli sümkürme, kanama pıhtılaşma bozukluğu, aspirin ve benzeri ilaç kullanımı, yüksek tansiyon, burun orta bölmesindeki eğrilik, kaza ve darbe, baş ve yüz yaralanmaları, tümör ve kontrolsüz kan sıvılaştırıcı ilaç kullanımı gibi sorunlar gösterilebilir.

Burun ön kısmında bulunan birkaç kan damarının birleştiği noktada burun kanamalarının %90’ı görülür. Çoğunlukla bu damarlar yaralandığında burun kanaması meydana gelir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0