in

Kaşınmak, kaşıntıyı nasıl ve neden geçiriyor?

Kaşınarak yaptığınız hamleler vücudunuzdaki sinir hücrelerini aktivitelerinin beyne direkt iletilmesini engelliyor. Peki nasıl oluyorda bu eylem kaşınma hissini bir anda ortadan kaldırıyor ve vücuttaki bu etkileşim nasıl bloke oluyor? Bilim adamları kaşınmanın omurilikteki kaşıntı hissini ileten sinirlerin etkinliğini engellediğini ve bu sayede kaşınma hissinin ortadan kalktığını açıklayan bir çok makale yayınladı. Fakat bu durum vücudumuz da yalnızca kaşınma hissi meydana geldiğinde oluşuyor. Sinirlerin hassasiyetini kaşınma eylemi ile etkilemek mümkün olmuyor. Yıllarca bu durum hakkında çok az bilgi ve bilimsel açıklama nadir olarak bulunuyordu. Yapılan araştırmaların ardından omuriliğin ‘spinotalamik yol’ olarak bilinen bölgesinin kaşınmayla ilgili önemli bir rol oynadığını ortaya çıktı. Bunun nedeni ise deriye kaşındırıcı maddeler uygulandığında bu bölgedeki sinirler aktif hale gelmekteydi. Primatlar üzerinde yapılan incelemer ile bazı dikkat çeken gerçekler ortaya çıktı. Kaşıma eyleminin spinotalamik yoldaki sinir hücrelerinin etkinliğini durdurduğu gözlendi ve böylece sinyallerin, kaşınan bölgeden beyne iletilmesi bloke ediliyor olduğu ortaya çıktı.

Kaşınarak yaptığınız hamleler vücudunuzdaki sinir hücrelerini aktivitelerinin beyne direkt iletilmesini engelliyor.

Peki nasıl oluyorda bu eylem kaşınma hissini bir anda ortadan kaldırıyor ve vücuttaki bu etkileşim nasıl bloke oluyor? Bilim adamları kaşınmanın omurilikteki kaşıntı hissini ileten sinirlerin etkinliğini engellediğini ve bu sayede kaşınma hissinin ortadan kalktığını açıklayan bir çok makale yayınladı. Fakat bu durum vücudumuz da yalnızca kaşınma hissi meydana geldiğinde oluşuyor.

Sinirlerin hassasiyetini kaşınma eylemi ile etkilemek mümkün olmuyor. Yıllarca bu durum hakkında çok az bilgi ve bilimsel açıklama nadir olarak bulunuyordu. Yapılan araştırmaların ardından omuriliğin ‘spinotalamik yol’ olarak bilinen bölgesinin kaşınmayla ilgili önemli bir rol oynadığını ortaya çıktı. Bunun nedeni ise deriye kaşındırıcı maddeler uygulandığında bu bölgedeki sinirler aktif hale gelmekteydi. Primatlar üzerinde yapılan incelemer ile bazı dikkat çeken gerçekler ortaya çıktı. Kaşıma eyleminin spinotalamik yoldaki sinir hücrelerinin etkinliğini durdurduğu gözlendi ve böylece sinyallerin, kaşınan bölgeden beyne iletilmesi bloke ediliyor olduğu ortaya çıktı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0