in

Uçuk neden çıkar?

Herpes virüsünden meydana gelen uçuk, bulaşıcıdır. Uçuğa sahip bir bireyin kullandığı bardak, havlu, çatal, kaşık vb. eşyalar uçuk virüsünü taşır ve bu sorunun başka bir kişiye geçmesine neden olabilir. Uçuk, en fazla dudak, ağız içi ve diş eti gibi bölgelerde ortaya çıkar. Küçük kızarıklar şeklinde meydana gelen uçuklar yemek yerken, konuşurken ve gülerken oldukça acı verir. Bazı kişilerde ise enfeksiyon şeklinde görülebilir. Oldukça kolay bir şekilde bulaşabilen uçuk virüsüne dokunulmamalıdır. Eğer dokunduysanız elinizi iyice yıkamanız da fayda var. Bunun yanında kimseyi öpmemeye dikkat edin. Uçuğunuz kabuk bağladıysa elinizle koparmayın, bu yaranızın büyümesine yol açacaktır. Herpes simpleks adındaki uçuk virüsü vücudunuza girdiyse bu sorundan tamamen kurtulmanız mümkün gözükmüyor. Tek yapmanız gereken uçuğu tetikleyen durumlardan uzak durmak. Stres, Aşırı yorgunluk, uykusuzluk, Aşırı güneş ışığı ve UV ışınları, Diğer enfeksiyonlar, Adet dönemi, hamilelik gibi durumlar uçuk çıkma riskini arttırır. Aynı zamanda uçuğunuzu geçirmek için ağrı kesici ilaçlar ve uçuk kremleri kullanabilir, bölgeye buz uygulayarak ağrıyı azaltabilirsiniz.

Herpes virüsünden meydana gelen uçuk, bulaşıcıdır. Uçuğa sahip bir bireyin kullandığı bardak, havlu, çatal, kaşık vb. eşyalar uçuk virüsünü taşır ve bu sorunun başka bir kişiye geçmesine neden olabilir.

Uçuk, en fazla dudak, ağız içi ve diş eti gibi bölgelerde ortaya çıkar. Küçük kızarıklar şeklinde meydana gelen uçuklar yemek yerken, konuşurken ve gülerken oldukça acı verir. Bazı kişilerde ise enfeksiyon şeklinde görülebilir.

Oldukça kolay bir şekilde bulaşabilen uçuk virüsüne dokunulmamalıdır. Eğer dokunduysanız elinizi iyice yıkamanız da fayda var. Bunun yanında kimseyi öpmemeye dikkat edin. Uçuğunuz kabuk bağladıysa elinizle koparmayın, bu yaranızın büyümesine yol açacaktır.

Herpes simpleks adındaki uçuk virüsü vücudunuza girdiyse bu sorundan tamamen kurtulmanız mümkün gözükmüyor. Tek yapmanız gereken uçuğu tetikleyen durumlardan uzak durmak. Stres, Aşırı yorgunluk, uykusuzluk, Aşırı güneş ışığı ve UV ışınları, Diğer enfeksiyonlar, Adet dönemi, hamilelik gibi durumlar uçuk çıkma riskini arttırır.

Aynı zamanda uçuğunuzu geçirmek için ağrı kesici ilaçlar ve uçuk kremleri kullanabilir, bölgeye buz uygulayarak ağrıyı azaltabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0