in

Difüzör ne işe yarar?

Difüzör ne işe yarar sorusu arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Arabalarla ilgilenen kişilerin bildiği ve önemli olduğunu ifade ettikleri difüzor ne işe yarar? Araçlara eklenen ve görevi bakımından gerekli listelerinin başında yer alan difüzor nedir? Difüzor olmazsa araç çalışmaz mı? Formula yarış arabalarında difüzor ne işe yarar? İşte, merak edilenler…

Son birkaç yılda arabalara karşı ilginin artmasıyla beraber arabayı araba yapan parçalar da araştırılıyor. Arabanın daha rahat çalışmasında önemli bir görevi olduğu ifade edilen Difüzor ne işe yarıyor? Arabalara karşı ilgi duyan vatandaşların duyduğu ve tanımak istediği difüzor görevi nedir? Difüzör ne işe yarar? İşte, detaylı bilgiler…

DİFÜZÖR NE İŞE YARAR?
Difüzör kelimesinin kısaca dağıtıcı anlamına geldiğini dile getirmek mümkün. Formula 1 araçlarının her birinde kullanılan özel bir parça olarak öne çıkıyor. Araçların arka kısmında bulunan difüzör iki değişik amaç teşkil etmektedir.

Difüzör araç içerisinde dağıtıcı olarak bilinir. İlk görevi ön taraftan gelecek olan havanın aracın alt arka kısmında bulunan difüzör ile beraber kayıp gitmesine olanak verir. Bu durum aracı zemine daha güçlü şekilde bastırır ve böylece yol tutuşu daha iyi hale gelir. İkinci görevi ise gelen hava ile beraber sürtünmeyi minimum seviyeye çekmek amaçlı rüzgarın tahliye edilmesidir. Böylece yüksek hızlara çıkıldığı zaman araçlar çok daha güçlü yol tutuşu elde etmektedir.

Genelde araçların alt arka kısmına yerleştirilen bu parça, rüzgarın etkin şekilde uzaklaştırılmasına imkan verir. Böylece havanın etkisinden kurtularak araç çok daha sağlam biçimde zemine basar. Yol tutuşu bu sayede yükselirken ayrıca sürtünmeden dolayı meydana gelen yavaşlama tamamen def edilir.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0