in

ECU nedir? ECU arızası ne demek?

ECU nedir ve ne demek sorularıyla arama motorlarında araştırmalarda bulunan vatandaşlar konu hakkında net bilgileri öğrenmek istiyor. Yarış izlerken bir anda yarış ekibi tarafından radyodan verilen ECU arızası mesajıyla yarış dışı kalan sürücülerin nedenini öğrenmek isteyenler ECU arızası ne demek? ECU arızası nedir? ECU nedir? F1 ECU ne demek?İşte, merak edilenler…

Son birkaç yılda ilginin arttığı motor sporlarının başında gelen Formula 1 yarışlarının çoğunda yaşanan ECU arızası vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Her sene yapılan güncelleme ve takviyeler sonrasında geliştirilen araçlarda kimi zaman yarış içerisinde yaşanan ECU arızası ne demek? ECU arızası nedir? ECU arızası ne anlama geliyor? İşte, detaylı bilgiler…

ECU NEDİR? ECU ARIZASI NE DEMEK?
Otomobillerin beyni olarak adlandırabileceğimiz ECU (Electronic Control Unit) yani motor kontol ünitesi, aracın sorunsuz çalışabilmesi için onlarca sensörden gelen veriyi yorumlayarak gerekli parçalara komut veren küçük bir bilgisayar sistemidir.

Standart bir otomobilde yağ müşürü, yağ seviye sensörü, hava akişmetresi, oksijen, su, hararet müşürü, yakıt basınç sensörü gibi onlarca hatta yeni araçlarda yüzlerce sensör bulunur.

Tüm bu donanımların ortak bağlantı noktası ise araç beyni yani ecu’dur. Bir kitap büyüklüğünde olan ecu, motorun ateşleme sistemini, hava-yakıt oranını, gaz tepkimesini ayarlar.

Arabanın gösterge panelinde bir arıza ışığı yanması durumunda vs. obd soketinden bağlanan arıza tespit cihazı motor beynindeki kayıtları okur. Araçta olan tüm anormal durumlar ecu tarafından kaydedilir ve bu şekilde arızaların onarılması sağlanır.

Genel olarak yukarıdaki arızaların olması durumunda ilk şüphelenilmesi gereken motor beynidir. Arızanın buradan kaynaklandığı tespit edildiğinde parça sökülerek işinin ehli bir yetkili tarafından tamir edilmesi ve yeniden araca takılması gerekir.

Ecu çok hassas ve tamir yapılacak şekilde üretilmemiş bir parçadır. Uzman kişiler tarafından sökümü yapılmalı ve uygun cihazlar ile tamiri yapıldıktan sonra özel sıvı malzemesi ile kapatılmalıdır

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0