in

Francium nedir ve fiyatı ne kadar? 

1939 yılında Marguerite Perey tarafından keşfedilen Francium nedir ve fiyatı ne kadar sorularıyla gündemde. Son doğal element olarak kabul edilen Francium, spektroskopi deneylerinde atom altı parçacıklar ve enerji seviyeleri arasındaki sabitlerin bağlanması hakkında bilgi edinmek için kullanılıyor. Doğada çok az sayıda bulunan elementin fiyatı da dudak uçuklatıyor. Peki, Francium nedir ve fiyatı ne kadar? Sizler için hazırladığımız haberimizde Francium nedir ve fiyatı ne kadar sorularını yanıtladık. Detaylar haberimizde… 

Francium nedir ve fiyatı ne kadar sorularıyla gündemdeki yerini aldı. 1939’da Paris’te bulunan Curie Enstitüsü’nden Marguerite Perey tarafından keşfedilen fransiyum, keşfedilen son doğal element olarak kabul ediliyor. Nadir bulunması sebebiyle oldukça pahalı olan bu element ticari olarak kullanılamasa da pek çok deneyin ve incelemenin ana maddeleri arasında yer alıyor. Peki, Francium nedir ve fiyatı ne kadar? İşte, Francium nedir ve fiyatı ne kadar sorularının detaylı cevapları… 

Francium nedir ve fiyatı ne kadar? 

Fransiyum, atom numarası 87 ve element sembolü Fr olan oldukça radyoaktif bir alkali metaldir. Doğal olarak oluşmasına rağmen çok çabuk bozulduğu için çok nadirdir. Aslında bilim insanları, bu hızlı bozulmadan dolayı gerçekte neye benzediğini anlayacakları bir fransiyum örneğine sahip olmadılar. 

Bilinen 33 fransiyum izotopu vardır. En uzun ömürlü, 22 dakikalık yarılanma ömrü ile Ac-227’den Fr-223’tür. Bu, fransiyumun doğal olarak oluşan tek izotopudur. Fransiyum hızla astatin, radyum ve radona bozunur. Fransiyumun erime noktası 27°C, kaynama noktası 677°C ve valansı 1’dir. Sezyumdan sonra ikinci en az elektronegatif elementtir. Astatinden sonra ikinci en nadir doğal elementtir. Fransiyum, alkali metal serisinin bilinen en ağır üyesidir. Herhangi bir elementin en yüksek eşdeğer ağırlığına sahiptir ve periyodik sistemin ilk 101 elementinin en kararsız olanıdır. Fransiyumun bilinen tüm izotopları oldukça kararsızdır, bu nedenle bu elementin kimyasal özelliklerinin bilgisi radyokimyasal tekniklerden gelir. Elemanın tartılabilir miktarı hiçbir zaman hazırlanmamış veya izole edilmemiştir. Bugüne kadar, en büyük fransiyum örneği yalnızca yaklaşık 300.000 atomdan oluşuyordu.  

Oldukça reaktif olan bu elementin 1 gramının yaklaşık değeri 1 milyar dolar. Elementi gram olarak bulup saklayabilen babayiğitler henüz ortaya çıkmamış ya da biz bilmiyoruz. Babayiğitler diyorum çünkü 22 dakikada buharlaşan bir element. Fransiyumun oda sıcaklığında ve basınçta katı yerine sıvı olması mümkündür. Elementin, diğer alkali metaller gibi saf halde parlak bir metal olması, havada kolayca oksitlenmesi ve suyla (çok) kuvvetli bir şekilde reaksiyona girmesi beklenmektedir. 

Francium ne işe yarar?  

Fransiyum çok nadirdir ve çok çabuk bozulur, herhangi bir ticari kullanımı yoktur. Genellikle araştırma için kullanılır. Spektroskopi deneylerinde atom altı parçacıklar ve enerji seviyeleri arasındaki sabitlerin bağlanması hakkında bilgi edinmek için de kullanılmıştır. Elementin kanser için teşhis testlerinde uygulama bulması mümkündür. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0