in

iPhone format atma

iPhone format atma işlemini yapmanız için öncelikle bataryanınızın en az yüzde 50 şarjı olması gerekiyor. Aksi halde iPhone’lar format atma işlemine imkan vermiyor. Bu noktada amaç ise herhangi bir sorun yaşanması halinde uzun süren format işleminin bataryayı bitirmesi ve telefonun çökme ihtimalini ortadan kaldırmaktır. Şimdi hazırsanız iPhone format atma işlemini detaylıca açıklayabiliriz. Öncelikle hangi iPhone modelini kullanırsanız kullanın format işlemi aynı şekilde yapılır. Çünkü tüm iPhone modelleri iOS işletim sistemini kullanır. iOS sürümü farklı dahi olsa, prensipte format atma ayarı aynı yerdedir ve kullanıcılar bunu kolaylıkla yapabilir. Öncelikle Ayarlar’a girin. Ardından Genel bölümüne dokunmanız gerekiyor. Sonrasında ise Sıfırla (İngilizce kullanıyorsanız Reset) seçeneğini göreceksiniz. Sıfırla butonuna dokunmanızın ardından karşınıza çeşitli seçenekler çıkar. Tüm Ayarları Sıfırla seçeneği, format değildir, sadece iPhone ile ilgili ayarları sıfırlar, herhangi bir içerik silinömez. Benzer şekilde Ağ Ayarlarını Sıfırla yaparsanız da format atmış olmazsınız; sadece WiFi veya Bluetooth bağlantılarında sorun yaşadığınızda kullanacağınız bir ayardır. Bizim bütün işimiz Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneği olacak. Bu butona dokunduğunuzda size bu eyleminizden emin olup olmadığınız sorulur. Eminseniz süreç devam eder. Ancak internete bağlı değilseniz format atma işlemi gerçekleşmez. Apple, güvenlik kriterleri gereği kullanıcıların telefonlarına format atmalarını bazı kriterlere bağlamıştır. Apple şifreniz bu durumda size yardımcı olacak. App Store’da uygulama indirirken kullandığınız Apple şifrenizi girdiğinizde format atma işlemi başlar. Bu işlem iPhone’un hafızası ve içeriğin doluluk durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama 3 ila 5 dakika sürer. Apple logosu ekranda belirir ve iOS güncellemesi yapar gibi çubuğun sona gelmesini beklersiniz. Ardından iPhone sıfırlanmış olur ve format atma işlemi başarıya ulaşmış olur.

iPhone format atma işlemini yapmanız için öncelikle bataryanınızın en az yüzde 50 şarjı olması gerekiyor. Aksi halde iPhone’lar format atma işlemine imkan vermiyor. Bu noktada amaç ise herhangi bir sorun yaşanması halinde uzun süren format işleminin bataryayı bitirmesi ve telefonun çökme ihtimalini ortadan kaldırmaktır. Şimdi hazırsanız iPhone format atma işlemini detaylıca açıklayabiliriz.

Öncelikle hangi iPhone modelini kullanırsanız kullanın format işlemi aynı şekilde yapılır. Çünkü tüm iPhone modelleri iOS işletim sistemini kullanır. iOS sürümü farklı dahi olsa, prensipte format atma ayarı aynı yerdedir ve kullanıcılar bunu kolaylıkla yapabilir.

Öncelikle Ayarlar’a girin. Ardından Genel bölümüne dokunmanız gerekiyor. Sonrasında ise Sıfırla (İngilizce kullanıyorsanız Reset) seçeneğini göreceksiniz. Sıfırla butonuna dokunmanızın ardından karşınıza çeşitli seçenekler çıkar. Tüm Ayarları Sıfırla seçeneği, format değildir, sadece iPhone ile ilgili ayarları sıfırlar, herhangi bir içerik silinömez. Benzer şekilde Ağ Ayarlarını Sıfırla yaparsanız da format atmış olmazsınız; sadece WiFi veya Bluetooth bağlantılarında sorun yaşadığınızda kullanacağınız bir ayardır. Bizim bütün işimiz Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneği olacak.

Bu butona dokunduğunuzda size bu eyleminizden emin olup olmadığınız sorulur. Eminseniz süreç devam eder. Ancak internete bağlı değilseniz format atma işlemi gerçekleşmez. Apple, güvenlik kriterleri gereği kullanıcıların telefonlarına format atmalarını bazı kriterlere bağlamıştır. Apple şifreniz bu durumda size yardımcı olacak. App Store’da uygulama indirirken kullandığınız Apple şifrenizi girdiğinizde format atma işlemi başlar.

Bu işlem iPhone’un hafızası ve içeriğin doluluk durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama 3 ila 5 dakika sürer. Apple logosu ekranda belirir ve iOS güncellemesi yapar gibi çubuğun sona gelmesini beklersiniz. Ardından iPhone sıfırlanmış olur ve format atma işlemi başarıya ulaşmış olur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0