in

Bayram ve Cuma aynı güne denk gelirse ne olur?

Bayram ve Cuma gününün denk gelmesi rivayete göre belirli faziletlerle konuşulmaktadır. Hadis-i Şeriflerle arz olunan bayram ve Cuma günü, iki bayram olarak adlandırılmaktadır. Peki, iki bayram olarak bilinen cuma günü ve bayram gününün denk gelmesi ne anlama gelmektedir ve faziletleri nelerdir? İşte, bayram ve cuma gününün aynı güne denk gelmesi hakkında detaylı bilgiler

Bazı kaynaklarda bayram ve Cuma gününün denk gelmesi ile ilgili şu bilgiler yer almaktadır;

Resulullah (s.a.v) zamanında iki bayram aynı güne denk geldi. Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: “Yukarılardan (şehir dışından) gelenler Cuma namazına kadar oturmak isterlerse oturabilirler, bunun bir sakıncası yoktur. ” Tahric: Marife, 3/65; Ebu Davud, 1/646-647.

Bize Rebi’ anlattı, ona Şafii, ona Malik, ona İbn Şihab, ona da İbn Ezher’in azatlısı Ebu Ubeyd şöyle rivayet etmiştir: Osman b. Affan’la bir bayram namazı kıldım. Osman geldi ve bayram namazını kıldırdı. Tamamlayınca halka dönüp şöyle dedi: “Bugün iki bayramı bir arada idrak ettiniz. Çevreden gelenlerden Cumaya kadar beklemek isteyenler bekleyebilirler. Dönmek isteyenler de dönebilirler, kendilerine izin verdim.” Tahric: Muvatta, 1/179; Buhari, 4/10.

İmam Şafii (Allah rahmet etsin) şöyle dedi: Ramazan bayramı Cuma gününe denk gelirse, imam vakit girince bayram namazını kıldınr. Sonra şehir halkından olmayıp bayram namazına gelenlere isterlerse ailelerinin yanına dönmelerine izin verir ve Cuma namazına gelmelerine gerek olmaz. Tercih onlarındır. İsterlerse Cuma kılıncaya kadar beklerler, isterlerse bayram namazı kılındıktan sonra giderler ve imkan bulurlarsa Cuma için gelebilirler. Ama böyle yapmazlarsa, bunun da inşaallah hiçbir sakıncası yoktur.

İmam Şafii (Allah rahmet etsin) şöyle dedi: Ama şehir halkından bir kimsenin Cuma namazını terk etmesi caiz değildir. Fakat Cuma namazını terk etmelerini caiz kılan herhangi bir özürlerinin olması başka. Cuma namazı bayram gününe denk gelmişse de bu tür mazeretler geçerlidir.

İmam Şafii (Allah rahmet etsin) şöyle dedi: Aynı şekilde Kurban bayramı da Cuma gününe denk gelmiş se durum değişmez. Önemli olan söz konusu olan yerin Cuma ve bayram namazlarının kılındığı bir yer olmasıdır. Mina halkı Kurban bayramı namazını da, Cuma namazını da kılamazlar, çünkü orası şehir (mısır) değildir.

İmam Şafii (Allah rahmet etsin) şöyle dedi: Cuma günü güneş tutulsa ve o gün de Ramazan bayramı olsa, imam önce bayram namazını kıldınr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akciğer yenir mi? Kurbanın akciğeri yenir mi ve sağlıklı mı?

Kurban bayramında el öpülür mü?