in

Ejder meyvesi nasıl yetiştirilir?

Alışıla gelmiş bitkilerinden oldukça farklı bir görünüme sahip olan pitaya verdiği değişik tattaki meyveyle son dönemde halkın ilgisini çekmiş durumda. Aynı zamanda ejder meyvesi ağacının az su istemesi de tercih sebeplerindendir. Bir kaktüs türü olan pitaya fazla suya ihtiyaç duymaz. Ejder meyvesi ağacını yetiştirmek istiyorsanız öncelikle tohumunu temin etmeniz gerekir. Bu tohumlar ekildikten 15 gün sonra çimlenir ve bu sırada bol miktarda su ister. Ancak bu durum ilk etapta geçerlidir, bitki kaktüs halini alınca az sulanmalıdır. Ejder meyvesi bitkisi gelişmeye başlayınca tırmanacak yer arar ve yan yardımcı kökler oluşturur. Buna destek olarak bitkinin yanına, tırmanabileceği sağlam bir sap konulmalıdır. Pitaya bitkisinin diğer ağaçlardan farklı olduğunu belirtmiştik. Ejder ağacı tozlaşma işlemi yarasalar tarafından yapılır. Dolayısıyla ejder bitkisini evinizde yetiştirmeniz durumunda tozlaşmayı kendiniz sağlamalısınız. Tozlaşma işlemini gerçekleştirmek için iki ağaca sahip olmanız gerekir. Bu iki ağacın çiçekleri birbirini döller ve sonucunda meyve verir. Bu bitki yüksek sıcaklara dayanabilir, uzun süreli soğukları ise kaldıramaz. Kısa süreli soğuklarda herhangi bir dorun görülmeyecektir. Ejder ağacı az yağışlı kuru tropikal iklimlerde yetiştirilmelidir. Pitaya meyveleri çiçeklenmeden 30 ila 50 gün sonra oluşur. Bir ağaçtan 6 yada 7 ürün alabileceğinizi de belirtelim.

Alışıla gelmiş bitkilerinden oldukça farklı bir görünüme sahip olan pitaya verdiği değişik tattaki meyveyle son dönemde halkın ilgisini çekmiş durumda. Aynı zamanda ejder meyvesi ağacının az su istemesi de tercih sebeplerindendir. Bir kaktüs türü olan pitaya fazla suya ihtiyaç duymaz.

Ejder meyvesi ağacını yetiştirmek istiyorsanız öncelikle tohumunu temin etmeniz gerekir. Bu tohumlar ekildikten 15 gün sonra çimlenir ve bu sırada bol miktarda su ister. Ancak bu durum ilk etapta geçerlidir, bitki kaktüs halini alınca az sulanmalıdır.

Ejder meyvesi bitkisi gelişmeye başlayınca tırmanacak yer arar ve yan yardımcı kökler oluşturur. Buna destek olarak bitkinin yanına, tırmanabileceği sağlam bir sap konulmalıdır. Pitaya bitkisinin diğer ağaçlardan farklı olduğunu belirtmiştik. Ejder ağacı tozlaşma işlemi yarasalar tarafından yapılır. Dolayısıyla ejder bitkisini evinizde yetiştirmeniz durumunda tozlaşmayı kendiniz sağlamalısınız.

Tozlaşma işlemini gerçekleştirmek için iki ağaca sahip olmanız gerekir. Bu iki ağacın çiçekleri birbirini döller ve sonucunda meyve verir. Bu bitki yüksek sıcaklara dayanabilir, uzun süreli soğukları ise kaldıramaz. Kısa süreli soğuklarda herhangi bir dorun görülmeyecektir.

Ejder ağacı az yağışlı kuru tropikal iklimlerde yetiştirilmelidir. Pitaya meyveleri çiçeklenmeden 30 ila 50 gün sonra oluşur. Bir ağaçtan 6 yada 7 ürün alabileceğinizi de belirtelim.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0