in

Polonya vize istiyor mu?

Ukrayna işgali sonrası 2 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşının zorunlu olarak göç etmek zorunda kaldığı Polonya, Avrupa’nın göbeğinde yer alan ve turistik olarak görülecek pek çok önemli noktaya sahip bir turizm ülkesi. Krakow ve Varşova başta olmak üzere Polonya’da turistlerin ilgisini çekecek pek çok şehir yer alıyor. Peki Polonya vize istiyor mu? Türkiye pasaportu ile Polonya vizesi gerekiyor mu?

Polonya, özellikle kış aylarında soğuk doğasıyla bilinen ve genelde bahar ve yaz aylarında yoğun bir şekilde turist çeken bir ülke. Polonya ile ilgili en merak edilen nokta ise Türkiye’den gidecekler için vize gerekip gerekmediği. Peki Polonya vize istiyor mu? Polonya vizesi Türkiye vatandaşları için gerekiyor mu?

Polonya, bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen vize durumu söz konusu olduğunda diğer Avrupa ülkelerinden ayrılan bir özelliği var. Sırbistan gibi Balkan ülkelerinin pek çoğuna benzer şekilde Polonya vize talebinde bulunmuyor. Yani Türkiye’den doğrudan Polonya’ya gidecek vatandaşların vize için başvuruda bulunmasına gerek olmuyor.

6 ay süresince 90 güne kadar Polonya’da kalınabiliyor. Bu süre aşılmadığı sürece de Polonya vizesinin alınması gerekmiyor. Bu sayede Pegasus, THY veya başka bir havayolu şirketini kullanarak vize almaksızın Polonya’ya gidebilirsiniz. Polonya seyahati boyunca da yanınızdan pasaportu ayırmamalısınız.

Polonya’ya giriş yaptığınız sırada pasaport kontrolünden geçeceksiniz. Ancak Polonya sınırında herhangi bir vize gerekmediğinden bu yönde bir soru da almayacaksınız ve ülkeye rahatça girebileceksiniz.

Özetle Polonya, T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarından vize talep etmiyor. T.C. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla vizeden muaftır. Bu süre aşıldığında ise Polonya vizesinin alınması gerekiyor.

Ayrıntılı bilgiyi de Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden ve yetkili Polonya mercilerinden öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0