in

Regl olunca oruç bozulur mu?

Ramazan ayıyla birlikte müslüman alemi oruç tutmaya başladı. 30 günlük süre tamamlandığında ise Ramazan Bayramı kutlanacak ve İslam aleminde yeni bir coşku yaşanacak. Ancak Ramazan sırasında oruç tutanlar, her yıl olduğu gibi bu yıl da kafalarını kurcalayan bazı soruların yanıtlarını arıyor. Kadınların sıkça sorduğu sorulardan biri de regl olunca oruç bozulur mu sorusu. Peki bu durumda oruç bozulur mu yoksa kadınlar bu halleriyle oruç tutabilirler mi?

Ramazan ayında oruç tutanlar, oruçlarından şüphe duymadan iftarı açmak istiyor. Ancak bazı şartlar ortaya çıktığında kişinin elinde olmasa da oruç bozulmuş sayılıyor. Diyanet’in de internet sitesinde açıkça belirttiği bu durumları her müslümanın iyi bir şekilde öğrenmesi gerekiyor. Oruçla ilgili merak edilen konulardan biri de kadınların özel günleriyle ilgili. Regl olan bir kadının oruç tutması mümkün mü yoksa orucu bozulur mu?

Kadının doğal yaşamanın bir parçası olan bu özel günler, oruç tutulduğu günlere de elbette denk gelebiliyor. Diyanet’in bu konudaki açıklaması ise kadının bu özel günlerde oruç tutmaması gerektiğini ortaya koyuyor.

İşte o açıklama:

Kadınlar ay hâli (hayız) ve lohusalık (nifas) denilen özel hâllerinde namaz kılmazlar, oruç tutmazlar. Daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler.

Oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde âdet görmeye başlarsa orucunu bozar, temizlenince bu günün orucunu da kaza eder (Merğînânî, el-Hidâye, II, 276). İftar vaktine kadar oruçlu gibi davranması doğru değildir. Ancak Ramazanın hassasiyetine riayet ederek başkalarının yanında yiyip içmemesi uygun olur.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0