in

Tornet nedir ve nasıl yapılır? 

Yaklaşık 50 yıl öncesine kadar dayanan tornet nedir ve nasıl yapılır sorularıyla bir kez daha gündemde. Tornet, eski zamanların bir çeşit oyuncağı ve yapısı kaykaya benziyor. Babalarımızın ve annelerimizin çocukluğunda yer alan bu oyuncak, bir dönem herkesin hayali süslüyordu. Peki, tornet nedir ve nasıl yapılır? İşte, tornet nedir ve nasıl yapılır sorularının detaylı cevapları… 

Tornet nedir ve nasıl yapılır soruları son günlerde birçok kişi tarafından araştırılıyor. Tornet bir çeşit araç olarak biliniyor. Yarım asırlık bir tarihe dayanan ve tahtadan yapılan bir çocuk oyunu olarak biliniyor. Peki, tornet nedir ve nasıl yapılır? Sizler için hazırladığımız haberimizde tornet nedir ve nasıl yapılır sorularını yanıtladık. Detaylar haberimizde… 

Tornet nedir? 

Günümüzde 35 40 yaşlarında olan ve bir dönem on yaşında olan çocukluk zamanı küçük bir kasabada geçen kişiler var ise tornetin ne olduğunu az çok anımsayacaktır. Tornet maksimum 40 yıl önce ortaya çıkmış ve tahtadan yapılan küçük bir arabadır. Bugünkü kuşağın içine oturup parklarda gezdiği, uzaktan kumandalı ve akülü arabaları gibi değildir elbette. Ancak en az onun kadar kullanışlı, kişilerin kendi arabasını kendi yaptığı ve oldukça da eğlenceli bir araçtır. 

Tornet benzinsiz olarak ya da bir akü olmadan çalışır. Bir nevi bisiklet çalışma prensibine sahip ama araba görünümündedir. Ayak desteği ile gider. Özellikle düz yolda sabit gider ancak eğimli yollarda yokuş aşağı aşırı şekilde hızlanan araçlardır. Eğlencesi de burada gizlidir zaten. Günümüzde paten, kaykay, akülü araba, bisiklet modelleri ve daha birçok imkana sahip olan çocukların pek de bilmeyeceği bir şeydir. Yapı olarak bisiklet ile akülü araba arasında bir yerde olsa da o dönemde oldukça keyifli ahşaptan bir araç olarak bugün hafızalara kazınmıştır. 

Tornet nasıl yapılır? 

Tornet yapısı itibari ile maksimum 50 cm. i geçmeyecek uzunlukta yapılır. Her bir tornet farklı kişinin el işçiliğinden çıktığı için burada dizayn konusunda kişisel zevkler ön plana çıkmıştır. Uzun ve silindir bir cisim üzerine arkaya iki teker ön ortaya da bir teker olarak toplam üç tekerli olacak şekilde yapılmaktadır. Görünüş dizaynı ise kişisel zevklere bırakılmıştır. Bu ahşap oyuncak isteğe uygun olarak boyanabilir. Sadece bir uzun sopa üzerine arka 2 büyük ön bir küçük teker olacak sistem mekanizmasına oturtulmuş bir tür bisiklettir de diyebiliriz. Bu ahşap arabanın içerisine oturulacak şekilde dizayn yapılmaktadır. İçinde bir adet oturacak yer bulunur. Günümüzde çocukların akülü arabalarında iki hatta dört koltuk olduğu düşünülürse bu ahşap araçlar bir nevi ahşaptan formüla 1 aracı olarak dizayn edilebilmektedir. 

Tornetin tekerleği lastikten oluşmamaktadır. Lastik teker aşırı hızlanır ve bu nedenle de kontrol güç duruma düşebilir. Bir de yapıldığı dönem şartlarında lastiğin oldukça kıymetli olduğunu varsayarsak lastik bulunması ve tornete takılması da ekstra maliyet getirici bir durumdur. Bu nedenle tekerlerin lastik yerine rulman olarak yapılması hem takır takır giderken kişiyi eğlendirmeye hem de sürtünmenin kuvvetini artırarak olası tehlikeli kazalardan kaçınılmasına yol açar. Oluşturulan rulmanlar tornetin yapıldığı yıllarda etraftan toplanırmış. Özellikle kamyonların ve otobüslerin tellere zarar vermemesi adına tekerlerin üzerine yaptırmış olduğu kaplamaların bir süre sonra aşınarak yollarda sağa sola sıçraması ile bu lastik parçaları, koruma kaplamaları çocuklara tornet rulmanı olarak yapılarak değerlendirilirmiş. Hal böyle olunca geri dönüşüm ruhunun bizlere 4 yıl öncesinden de var olduğunu görebilmek mümkün olmaktadır. 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0