in

Üniversite hocalarının öğretmenler günü kutlanır mı?

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.” sözüyle öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yaptığını biliyoruz. Bu sene 24 Kasım Öğretmenler Günü, pandemi nedeniyle canlı derslerde kutlandı. Üniversite hocalarının öğretmenler günü kutlanır mı sorusu da merak ediliyor. Peki, Üniversite hocalarının öğretmenler günü kutlanır mı? İşte, Üniversite hocalarının öğretmenler günü kutlanır mı sorusunun yanıtı…

Bir ulusun çağdaş ülkeler seviyesine erişmesini sağlayan öğretmenlerin, günü 24 Kasım… Her sene coşkuyla kutlanan Öğretmenler Günü, bu sene bilgisayar başından kutlandı. Her sene olduğu gibi bu yıl da akıllara üniversite hocalarının öğretmenler günü kutlanır mı sorusunu getirdi. Peki, üniversite hocalarının öğretmenler günü kutlanır mı? İşte üniversite hocalarının öğretmenler günü kutlanır mı sorusunun cevabı… 

ÜNIVERSİTE HOCALARININ ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANIR MI? 

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. 

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür. 

Google Öğretmenler Günü’nü unutmadı: Doodle’lı kutlama 

Özel günleri Doodle olarak kullanıcıların karşısına getirmeyi alışkanlık haline gelen Google, 2020 Öğretmenler Günü’nü de unutmadı. Milyonlarca kullanıcı Google’ın anasayfasında yer alan tasarıma tıklayarak Öğretmenler Günü ile ilgili içeriklere kolaylıkla ulaşabiliyor. 

İlkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinin yanı sıra, her eğitimcinin bu özel günü kutlanmalıdır.  

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0