in

Kemankeş ne demek, Osmanlı’da nasıl kullanıldı? İşte merak edilen detaylar

Mini akıllı seyir füzesi Bayraktar KEMANKEŞ, stratejik hedeflere karşı kullanılmak üzere Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirildi. Adını, attığı okla en zorlu şartta dahi hedefi tam isabetle vuran okçulardan alan KEMANKEŞ, 1 Mayıs’a kadar Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST 2023’te sergilendi. Bu gelişmenin ardından Kemankeş isminin nerden geldiği ve hangi anlamlarda kullanıldığı da merak edildi. İşte detaylar

Kemankeş kelimesi yay kullanarak ok atan kişi anlamına gelen bir kelimedir. Eski dönemlerde kullanılan ve günümüzde de bir spor halini alan okçuluk ile ilgili bir kelimedir.

Okçulara neden Kemankeş denir?

Kemankeş Kara Mustafa Avlonya’da doğdu ve küçük yaşta İstanbul’a getirildi. Yeniçeri Ocağı’nda Kara Hasan Ağa tarafından yetiştirildi ve zaman içinde yükselerek yeniçeri ağası oldu. Okçuluktaki yeteneğinden dolayı “Kemankeş” ve “Kara” lakaplarıyla anılmaya başlandı.

Kemankeşlerin büyük sırrı nedir?

Kemankeş olmak isteyene üstâdı, ok ve yayı teslim ederken kulağına ‘Kemankeş Sırrı’ olan Kur’an-ı Kerim’in 8’inci suresi Enfal’in 17’nci ayetini fısıldardı. Okçular dışında kimseye söylenmeyen bu sır aktarılırken ayette yer alan “Attığın zaman onu sen atmadın. Allah attı” ifadeleri söylenirdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0