in

Letonya vize istiyor mu? Letonya vizesi ne kadar sürede çıkar?

Umuma Mahsus Pasaport Hamili vatandaşlarımız, geçerli Schengen vizesi ile Letonya’ya turistik olarak gelebilir ve 90 gün kalabilirler. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili vatandaşlarımız, 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaftır.

Schengen vizesi olmayan vatandaşlarımız Letonya’ya gelmeden önce, bulundukları ülkedeki Letonya temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Sınır kapılarında vize verilmemektedir.
Letonya makamları, Schengen vizesinin geçerli pasaportta olmasını şart koymaktadır. Bu itibarla, eski pasaportta bulunan Schengen vizesi ile Letonya’ya giriş yapılamamaktadır.

YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI

Letonya’dan Türkiye’ye karayoluyla gidiş-gelişlerde kullanılan alternatif güzergah ve yol numaraları şöyledir :

Litvanya-Kaunas E67

Polonya- Suwalki E67- Bialystok E67-Lublin E67- Rzesow E67

Slovakya- Kosice E71

Macaristan- Budapeşte E71 –Szeged E75

Sırbistan- Novi Sad E75 – Belgrad E75 –Nis E75:
1: Makedonya – Üsküp E75
Yunanistan – Selanik E75
İpsala Sınır Kapısı
2: Bulgaristan- Sofya A
Kapıkule sınır Kapısı

GÜMRÜK

Avrupa Birliği ülkelerinin gümrük mevzuatı geçerlidir.

800 adet sigara ve 10 litre alkol (alkol derecesi %22) limiti vardır.

Süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünleri Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden Letonya’ya girişi yasaktır.

İstisna sınırını aşan ve beyan edilmeksizin Letonya’ya sokulan altın takılar, gümrük idaresinin belirlediği değer üzerinden katma değer vergisine tabi tutulmaktadır.

Ülkeye girişte hayvanlar için aşı zorunluluğu bulunmaktadır. Ev hayvanları için karantina zorunluluğu bulunmamakta, hayvanların aşılı olduğuna dair bir belge, AB düzenlemeleri çerçevesinde evcil hayvan pasaportu ve tanıtıcı mikroçip ibraz etmeleri talep edilmektedir

KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Letonya’da yol güvenliği açısından herhangi bir sorun yoktur. Gece ve gündüz seyahat emniyeti vardır.

Letonya’da otoban bulunmamaktadır.

Letonya vize ücreti ne kadar?

Letonya Turistik Vize Ücreti 60/35 Euro’dur. Letonya Schengen vize başvuruları Letonya Konsolosluğuna akredite firmalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Akredite acente AB Vize Kolaylığı anlaşmasında belirlenen meblağa ek olarak, koordinasyon ve servis bedeli talep etmektedir.

Letonya vizesi nasıl alınır?

Letonya Vizesi Nasıl Alınır? Türkiye’den Letonya’ ya gerçekleştirilmesi planlanan kısa süreli seyahat vizesi başvuruları, seyahatin kapsam ve içeriğine uygun olarak düzenlenen vize başvurularının, Letonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla takip ve kontrolüyle sağlanmaktadır.

Letonya vizesi ne kadar sürede çıkar?

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkar? Letonya Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen kişilerin istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru bir biçimde teslim etmeleri şartıyla vize sonuçları ortalama 10 iş günü gibi bir sürede çıkmaktadır.

Letonya Schengen üyesi mi?

Letonya 2003 yılında Schengen Anlaşması’nı imzalamış ve 2007 yılında Schengen bölgesinin bir parçası olmuştur.

Letonya yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Yeşil pasaportu bulunan vatandaşlarımızın ise; Letonya vizesi almalarına gerek yoktur. Yine aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti diplomatik ve hizmet pasaport sahibi vatandaşlarımız da Letonya vize işlemlerinden muaftır.

Letonya vizesi ile nerelere gidilir?

Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya ve Slovakya Schengen bölgesine dahil olan ülkelerdir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0