in

Nekroloji nedir? Deneme örnekleri ve tüm detaylar

Nekroloji, ölen kişilerin hayatını, başarılarını, ölüm nedenlerini ve ölüm sonrası anılarını inceleyen bir disiplindir. Nekrolojik bilgiler, genellikle gazete, dergi, ansiklopedi ve internet siteleri gibi yayın organları aracılığıyla paylaşılır. Bu tür yazılar, ölen kişinin toplumdaki yeri ve yaptığı katkılar hakkında bilgi verir ve genellikle anma törenleri ve cenazeler gibi etkinliklerde okunur.

Ölen kişinin hemen ölümünden sonraki günlerde genellikle gazete ve dergilerde yakın çevresinde yer alan kişiler tarafından onun üstün niteliklerinin, erdemlerinin, çalışmalarının ve diğer özelliklerinin anı üslûbuyla anlatıldığı yazılara nekroloji denir. Nekroloji kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. Nekroloji, Fransızca dilinden Türkçe’mize geçmiştir.

Nekroloji sözcüğü “ölmüş birisinin anısına yazılan yazı” olarak tanımlanır. ”Ölüm ardı yazılar” da denen nekrolojik metinler, edebiyatçı/sanatçı gibi mesleki özellikleriyle tanınan kişilerin ya da yazarın kendi yakınındaki özel bir insanın ölümünü konu edinen, çoğunlukla süreli yayınlarda yayımlanan yazılardır.

Nekrolojik deneme bir kişinin ölümü üzerine yazılmış denemedir. Nekrolojik deneme sanatçı, bilim adamı, siyasetçi gibi meslekî özellikleriyle öne çıkan tanınmış kişilerin ölümü üzerine yazılmakla birlikte, yazarın kendi yakınındaki özel bir insanın ölümünü de konu edinebilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0