in

2012 ABD seçimleri sonuçları ne oldu?

Günümüzde devam eden Biden ve Trump arasındaki ABD başkanlık yarışı sonrasında pek çok kişi 2012 ABD seçim sonuçlarını merak ediyor. 2008 yılında kazandığı ABD başkanlık seçimleri sonrasında tekrardan aday olan Barack Obama seçimi kazandı mı? Demokratların üstü üste 2 seçimde aynı ismi desteklemesiyle dikkatleri üzerine çeken 2012 ABD seçimleri sonuçları ne oldu? 2012 ABD seçim sonuçları nasıl şekillendi? İşte, detaylar…

O yılki gündemi bir hayli meşgul eden ve seçim öncesinde birçok haberin çıktığı 2012 ABD seçim sonuçları nasıl şekillendi? Demokrat Parti taraftarlarının üst üste 2 defa aynı ismi desteklemesiyle dünyanın merak ettiği seçim sonuçlarını kim kazandı? 2012 ABD seçimlerinde kimler yarıştı? 2012 ABD seçimleri ne oldu? İşte, merak edilenler…

2012 ABD SEÇİMLERİ SONUÇLARI NE OLDU?
2012 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri, 6 Kasım 2012 tarihinde yapıldı. Bu seçimlerde Demokratik Parti’yi 2008 yılında ilk kez ABD başkanı seçilmiş olan Barack Obama temsil ederken, Cumhuriyetçi Parti’yi ise eski Massachusetts eyaleti valisi ve iş adamı Mitt Romney temsil etti.

Seçimde temel tartışma konuları ekonomi ve istihdam, sağlık reformu, terörle mücadele ve başta Arap Hareketliliği olmak üzere dış politika çerçevesinde şekillendi. Seçimi kazanmayı başaran Barack Obama tekrar ikinci bir kez 4 yıl süreyle ABD başkanlığı görevini üstlendi.

Florida hariç tüm eyaletlerde tamamlanan sayımlara göre Obama başkan seçilebilmek için gereken 270 delege desteğini rahatça aştı.

Obama, seçmenlerinin ekonomik sorunlar nedeniyle ciddi rahatsızlık duymasına rağmen zafere ulaştı.

Ülke genelinde iki aday arasında büyük bir fark yok: Obama %50, Romney ise %48,5 oranında oy aldı

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0