in

Adana’da deniz var mı?

Birçok kişi tarafından Türkiye’nin özellikle gastronomi alanındaki ürünleriyle ön plana çıkardığı şehir Adana’da deniz var mı sorusu merak ediliyor. Sıcağı, yemekleri, hızlı ve aksiyon dolu dizilere konu olmasının yanında ilginç olaylara da ev sahipliği yapabilen Adana’da deniz var mı? Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden Adana’nın denize kıyısı var mı? Adana hangi denize kıyısı var? İşte, merak edilen bilgiler…

Adana’da deniz var mı sorusu bugünlerde gerek sosyal medyada gerek birçok forum sitesinde vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde tartışılıyor. Güzide yemekleri, tarihi kalıntıları ve misafirperver toplum yapısıyla ülkenin nadide şehirlerinden olan Adana’da deniz var mı? Birçok tarih ve gezi programında gösterilen köprülü sulak alanlarıyla ön plana çıkan Adana’nın denize kıyısı var mı? Adana’da deniz mi var göl mü var? İşte, detaylar…

ADANA’DA DENİZ VAR MI?
Çukurova’nın verimli toprakları ve sanayisiyle Doğu Akdeniz’in en büyük kenti olan Adana’nın bir tarafı kuzeyde Toroslara yaslanırken, güney ilçeleri ise Akdeniz ile buluşuyor. Ancak ülke genelinde şehrin denize kıyısı olduğu pek bilinmiyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 2 sene öncesinde herkesi bilgilendirmek için başlatılan “Adana’da deniz var” sloganı tekrardan sosyal medyada gündem olmuş durumda.

Belediye, şehri, sahip olduğu deniz, güneş ve sahilleriyle yemek alanındaki başarısının üstüne koyarak Yerli ve yabancı turistleri bilgilendirmek istiyor.

Özellikle Adana’nın Yumurtalık ilçesi, tarih ve tabiatın iç içe olduğu sahiller ile mavi bayraklı plajıyla ön plana çıkıyor. Orta Çağ döneminde inşa edilen kale, Kıyıdaki iskele, ilçenin bin 200’lü yıllarda dünyaca ünlü seyyah Marco Polo tarafından da ziyaret edilmesinden hareketle ‘Marco Polo İskelesi’ olarak adlandırılıyor.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0