in

Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması nedir?

Son günlerde borsada işlem yapan vatandaşların bazı hisselere getirilerek sıklıkla karşılaştığı Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması açıklanması ne anlama geliyor? Hisse alarak borsada para kazanmak isteyenlerin merak ettiği açıklamanın anlamı nedir? Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması sonucunda neler oluyor? İşte, merak edilenler…

Bugünlerde Borsa İstanbul’da yer alan menkul kıymetlerdeki hareketlilik birçok kişinin daha çok araştırmalar yapmasına sebebp oluyor. Yatırımcıların pek çok konuda öğrenmek istediği bilgilere internetten ulaşmak istemesi üzerine sıkça araştırılan Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması nedir? Emir İptalinin Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması hisse üzerindeki etkisi nedir? İşte, detaylı bilgiler…

EMİR İPTALİNİN, EMİR MİKTAR AZALTIMI İLE EMİR FİYAT KÖTÜLEŞTİRMESİNİN YASAKLANMASI NEDİR?

Esenboğa Elektrik hisselerine yatırım yapanların sıklıkla araştırmaya başladığı konu hakkında birçok şey merak ediliyor. Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması ibaresiyle neler olacağını merak eden vatandaşlar gelecekte ne olacağını öğrenmek istiyor.

Hisse Senetleri Piyasasında emir iptalinin koşulsuz olarak serbest bırakılmasına ilişkin uygulama çerçevesinde, 08 Ekim 2010 tarihinden itibaren Hisse Senetleri Piyasasında (HSP) işlem gören tüm menkul kıymetlerde uygulanmaktadır. Emir iptalinin koşulsuz olarak serbest bırakılması ile birlikte Hisse Senetleri Piyasası Alım Satım Sistemi (Sistem)’ne girilmiş olan ve bekleyen normal ve özel emirlerin tek tek, emir bazında iptal edilmesi mümkün hale gelmiştir.

Borsa İstanbul tarafından bugun yapılan açıklama ile Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, Esenboğa Elektrik pay piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle ESEN payında 15/10/2020 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut açığa satış yasağına ilave olarak “Kredili İşlem Yasağı”, “Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması”, “Emir Toplama Aşamalarında Denge Bilgisi Yayınının Kısıtlanması” ve “Piyasa Emri (Market Order) ve Piyasadan Limite Emir (Market To Limit Order) Girişinin Kısıtlanması” önleyici tedbirleri uygulanacağı bildirildi.

Borsa İstanbul tarafından getirilen bu tedbirler kapsamında firmanın borsada var olan hisseleri üzerinde yapılan yoğun işlemlere düzenleme getirilene kadar yapılan kısıtlama tedbir uygulamasıdır.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0