in

Evrenin en büyük yıldızı hangisidir?

Evrenin en büyük yıldızı hangisidir sorusu bugünlerde arama motorlarında çokça araştırılıyor. Birçok kişinin merak edip öğrenmek istediği evrenin en büyük yıldızı hangisidir? Güneşten daha büyük olduğu bilinen ve açıklanan en büyük yıldızın ismi ne? Evrenin en büyük yıldızı Güneş’ten ne kadar büyük? İşte, merak edilen bilgiler…

Birçok ders kitabında ya da bilgi yarışmalarında denk gelinen evrenin en büyük yıldızı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Birçok konuda bilgi sahibi olmak isteyenlerin arama motorlarında yaptığı araştırmaların başında gelen Evrenin en büyük yıldızı hangisidir? Evrenin en büyük yıldızının ismi ne? İşte, detaylar…

EVRENİN EN BÜYÜK YILDIZI HANGİSİDİR?

1860 yılında, Bonn Gözlemevi’ndeki Alman gökbilimciler tarafından ilk olarak keşfedilen UY Scuti, bu haliyle, evrenin en büyük yıldızı unvanının sahibidir. UY Scuti hakkında başlıca bilgiler ise şöyledir:

Scutum Takımyıldızının bir üyesi olan UY Scuti, Samanyolu Galaksisi’nin merkezine yaklaşık 9,500 ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır.

Yıldız türü olarak kırmızı bir süper dev olan UY Scuti, aynı zaman parlaklığı dönem dönem farklılık gösterdiği için değişken yıldız kategorisindedir. Bazı kaynaklarda, süper devin bir üst seviyesi oldukları düşünülerek yeni bir kategori oluşturularak, hiperdev olarak adlandırılıyor.
Tahmini ortalama yarıçapı 1,708 Güneş yarıçapına eşittir. Yani çapı, 2,4 milyar kilometre veya 15.9 AU.

Astronomik Birim(AU) Güneş ile Dünya’nın arasındaki mesafeyi ifade eder. 15.9 AU gibi bir büyüklüğü şu şekilde açıklayabiliriz; eğer Güneş sisteminde Güneş’in şu andaki olduğu yerde olsaydı, Merkür, Venüs, Dünya, Mars ve Jüpiter’i yutmuş olurdu.

UY Scuti, Güneş’ten 5 milyar kez daha büyük bir hacme sahiptir.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0