in

Piyasa Emri (Market Order) ve Piyasadan Limite Emir (Market To Limit Order) Girişinin Kısıtlanması nedir?

Borsa İstanbul’a yeni giriş yapan yatırımcıların en baştan başladıkları borsa terimleri ve yapılan işlemler arama motorlarında sıkça araştırılıyor. Birçok yatırımcının okudukları piyasa, borsa haberlerinde karşılaştığı Piyasa Emri ve Piyasadan limite emir girişi ne anlama geliyor? Borsa İstanbul tarafından tedbirler kapsamında bazı hisselere uygulanan Piyasa Emri (Market Order) ve Piyasadan Limite Emir (Market To Limit Order) Girişinin Kısıtlanması nedir? Piyasa Emri (Market Order) ve Piyasadan Limite Emir (Market To Limit Order) Girişinin Kısıtlanması ne demek oluyor? İşte, detaylar…

Son aylarda yükselişe geçerek yatırımcı sayısını arttıran Borsa İstanbul gündemde kalmaya devam ediyor. Borsada hissesi bulunan şirketlerin işlemleri sonucunda bazı pürüz ve sıkıntılardan dolayı kısıtlama ve yasak getirilen hisseler yatırımcılar tarafından araştırılıyor. Birçok hisseye getirilen Piyasa Emri (Market Order) ve Piyasadan Limite Emir (Market To Limit Order) Girişinin Kısıtlanması nedir? Piyasa Emri (Market Order) ve Piyasadan Limite Emir (Market To Limit Order) Girişi ne demek? Piyasa Emri (Market Order) ve Piyasadan Limite Emir (Market To Limit Order) Girişinin Kısıtlanması ile neler oluyor? İşte, merak edilenler…

PİYASA EMRİ (MARKET ORDER) VE PİYASADAN LİMİTE EMİR (MARKET TO LİMİT ORDER) GİRİŞİNİN KISITLANMASI NEDİR?

Piyasa Emirleri (Market Order), fiyat olmaksızın sadece miktar belirtilerek girilen emirlerdir. Emir miktarı karşılanana kadar karşı taraftaki en iyi fiyatlı emirlerle eşleşerek işleme dönüşürler. Bu emir tipi, sadece KİE olarak girilebildiğinden karşı tarafta eşleşecek emir kalmadığında emrin kalan kısmı otomatik olarak iptal edilir, pasife yazılmaz.

Pay bazında maksimum emir hacmi sınırına tabidir. Bu tutar en son işlem fiyatı üzerinden hesaplanır. Son işlem fiyatı yoksa bir önceki kapanış fiyatına bakılır. Her ikisinin de olmadığı durumda manuel olarak Borsa tarafından girilen bir fiyat varsa ona bakılır yoksa işlem olana kadar sistem tarafından piyasa emri girilmesine izin verilmez.

Piyasadan Limite Emirler (Market To Limit Order), piyasa emirleri gibi fiyatsız olarak girilen emirlerdir. Karşı taraftaki sadece en iyi fiyat kademesinde bekleyen emirlerle eşleşerek işleme dönüşürler. Ancak işleme dönüşmeyen kısım, gerçekleştiği son işlem fiyatını alarak limit fiyatlı emre dönüşür ve emir defterinde pasif olarak yazılır (ancak KİE olarak girilirse pasife yazılmaz). Pay bazında maksimum emir hacmi sınırına tabidir. Bu tutar piyasa emirlerinde olduğu gibi belirlenir.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0