in

PTT satışa çıkardığı yağ fiyatları ile dikkat çekti.. PTT yağ satışı yapıyor mu? Merak edilen soruların cevapları

Son dönemlerde fiyatında yaşanan artışlar sebebiyle gündeme gelen sıvı yağlar, sosyal medyada da tepki görmeye devam ediyor. Tepkilerin eğlenceli versiyonları yapılmış olsa da vatandaşlar bu durumdan oldukça mutsuz. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Büyükhelvacıgil, ayçiçek yağı hakkında açıklama yaptı. “Mühim olan bir ürüne insanların ulaşabiliyor olması’’ sözleriyle dikkat çeken Büyükhelvacıgil, gündemdeki yerini aldı. Peki, PTT yağ fiyatları ne kadar olacak? İşte yağ fiyatlarıyla ilgili son gelişmeler… 

Bir yılda yüzde 60 zamlanan yağ vatandaşlar tarafından tepki görmeye devam ediyor. Temel gıdalar arasında yer alan yağ, fiyatı sebebiyle sosyal medyada da paylaşımların konusu olmuş durumda. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu gelişme üzerine birçok kişi PTT yağ fiyatları ne kadar olacak sorusunu araştırmaya başladı. Peki, PTT yağ fiyatları ne kadar olacak? Uygun yağ satışı yapılacağı iddialarına açıklama geldi. İşte detaylar… 

PTT yağ fiyatları ne kadar olacak? 

Son bir yılda yüzde 60 oranında zamlanan ayçiçek yağı fiyatları vatandaşın gündeminde. Fiyat politikası marketlere göre değişkenlik gösteren ayçiçek yağı için açıklama yapan Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ayçiçek yağındaki fiyat artışına ilişkin “Mühim olan bir ürüne insanların ulaşabiliyor olması. Fiyat önemli ama bence ikinci derecede önemli. Avrupa’da, Amerika’da birçok ülke vatandaşları ürüne ulaşamadılar. Fiyat 75 lira değil 59 lira dolayında…” dedi. 

“İhracattaki ve ithalattaki kolaylıklar olmak üzere her türlü kolaylığı sağladı ülkemiz” 

“20-25 yıldır hiç böyle bir süreç yaşamadıklarını” ifade eden Büyükhelvacıgil, “Dünya inanılmaz bir süreçten geçiyor. Her ülke öncelikle kendi yurttaşının ihtiyacını karşılıyor, bizim ülkemiz de onu yaptı. Ayçiçekteki ithalatı kolaylaştırmak için vergilerdeki düzenlemeler, ihracattaki ve ithalattaki kolaylıklar olmak üzere her türlü kolaylığı sağladı ülkemiz. İnanılmaz barajlar yapıldı, hükümetimize teşekkür ediyoruz. Nasıl pandemi sürecinde şehir hastaneleri bize büyük katkı sağladıysa bu barajlar da sulamada çok faydalı olacak. Bakanlığımız bu konuda çok çalışıyor” dedi.”Bir market belki 20 bin çeşit ürün satıyor ama en az karla sattığı ürünler yağ, un ve şekerdir” 

Güner, “Sanki 25 lirayken 26.5 olmuş onu konuşuyoruz gibi. 75 lira fiyattan bahsediyoruz. Dinleyenler bir çözüm duymak istiyor canları yanmış…” sözleri üzerine Büyükhelvacıgil şunları kaydetti: “Marketlerde ay çiçek yağı 75 lira değil 59 lira bir kere. Marketlerin giriş fiyatlarına göre, kar oranlarına göre farklılık olabilir. Yağ, un ve şeker temel gıda maddesi olduğu için hiçbir şekilde üretimden tüketiciye giden kanallarda da en uygun imkanlarla sunulur. Bir market belki 20 bin çeşit ürün satıyor ama en az karla sattığı ürünler yağ, un ve şekerdir” 

“2020 Mayıs ayında 690 Dolar olan ham yağ fiyatları bugün itibariyle 1325 civarında” 

“Biz ay çiçek yağında kendimize yetemiyor muyuz?” sorusuna Tahir Büyükhelvacıgil şöyle cevap verdi: “Maalesef uzun yıllardır ayçiçek yağını ithal etmek zorunda kalıyoruz. 2019’da rekoltemiz 1.5 milyon ton civarındaydı, bu yıl 1.3 milyon oldu. Asgari olarak 2.5 milyon ton lazım. Biz dünyanın bir numaralı ayçiçek ithalatçısı bir ülkeyiz. 2020 Mayıs ayında 690 Dolar olan ham yağ fiyatları bugün itibariyle 1325 civarında. Dolar düşse de bir şey ifade etm çünkü ürünün değeri yükseldi. Dünyada emtia fiyatları artıyor, birçok insan emtia ya yöneldi. Uzun yıllar fiyatlar 25 lira civarındaydı ve bu bir başarıydı. 

“Avrupa’da, Amerika’da birçok ülke vatandaşları ürüne ulaşamadılar” 

Büyükhelvacıgil “Ama küçük bir artıştan bahsetmiyoruz dolar düşmesine rağmen yüzde 100’den fazla bir fiyat artışı var?” sorusunu ise Mühim olan bir ürüne insanların ulaşabiliyor olması. Fiyat önemli ama bence ikinci derecede önemli. Avrupa’da, Amerika’da birçok ülke vatandaşları ürüne ulaşamadılar. Bizim raflarımızda bu ülkenin kıymetli tüketicileri çok rahat ürüne ulaşabildiler, her an satın alabildiler.” diyerek yanıtladı. 

Büyükhelvacıgil, Atilla Güner’in “Sanki 25 lirayken 26.5 olmuş onu konuşuyoruz gibi. 75 lira fiyattan bahsediyoruz. Dinleyenler bir çözüm duymak istiyor canları yanmış…” sözleri üzerine “Marketlerde ay çiçek yağı 75 lira değil 59 lira bir kere. 

Marketlerin giriş fiyatlarına göre, kar oranlarına göre farklılık olabilir. Yağ, un ve şeker temel gıda maddesi olduğu için hiçbir şekilde üretimden tüketiciye giden kanallarda da en uygun imkanlarla sunulur. Bir market belki 20 bin çeşit ürün satıyor ama en az karla sattığı ürünler yağ, un ve şekerdir. 20-25 yıldır hiç böyle bir süreç yaşamadık. Dünya inanılmaz bir süreçten geçiyor. Her ülke öncelikle kendi yurttaşının ihtiyacını karşılıyor, bizim ülkemiz de onu yaptı. Ayçiçekteki ithalatı kolaylaştırmak için vergilerdeki düzenlemeler, ihracattaki ve ithalattaki kolaylıklar olmak üzere her türlü kolaylığı sağladı ülkemiz. İnanılmaz barajlar yapıldı, hükümetimize teşekkür ediyoruz. Nasıl pandemi sürecinde şehir hastaneleri bize büyük katkı sağladıysa bu barajlar da sulamada çok faydalı olacak. Bakanlığımız bu konuda çok çalışıyor.” dedi. 

“Marketlerde yağ 75 lira değil 59 lira’’ 

Atilla Güner: Sanki 25 lirayken 26.5 olmuş onu konuşuyoruz gibi. 75 lira fiyattan bahsediyoruz. Dinleyenler bir çözüm duymak istiyor canları yanmış… Marketlerde ayçiçek yağ 75 lira değil 59 lira bir kere. Marketlerin giriş fiyatlarına göre, kar oranlarına göre farklılık olabilir. Yag, un ve şeker temel gida maddesi olduğu için hiçbir şekilde üretimden tüketiciye giden kanallarda da en uygun imkanlarla sunulur. Bir market belki 20 bin çeşit ürün satıyor ama en az karla sattığı ürünler yağ, un ve şekerdir. 

“20-25 yıldır hiç böyle bir süreç yaşamadık. Dunya inanılmaz bir süreçten geçiyor. Her ülke öncelikle kendi yurttaşının ihtiyacını karşılıyor, bizim ülkemiz de onu yaptı. Ayçiçekteki ithalatı kolaylaştırmak için vergilerdeki düzenlemeler, ihracattaki ve ithalattaki kolaylıklar olmak üzere her türlü kolaylığı sağladı ülkemiz. Inanılmaz barajlar yapıldı, hükümetimize teşekkür ediyoruz. Nasıl pandemi sürecinde şehir hastaneleri bize buyuk katkı sağladıysa bu barajlar da sulamada çok faydalı olacak. Bakanlığımız bu konuda çok çalışıyor.” 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0