in

Charlie hebdo kimdir?

Charlie hebdo kimdir sorusu son günlerde arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılan soruların başında geliyor. Fransa ile Türkiye arasında Hristiyan- Müslüman din gerginliğinin tekrardan alevlendiği Charlie Hebdo nedir? İslam peygamberi Hz. Muhammed adına mizah içerici karikatürleri yayınladıktan sonra Müslüman tarafından tepki çeken ve çalışanlarının öldürüldüğü Charlie Hebdo kimdir? Charlie Hebdo yaptığı karikatürler nelerdir? İşte, merak edilenler…

Sosyal medyada son günlerde gündemden düşmeyen Charlie Hebdo arama motorlarında araştırılmaya devam ediyor. Olayların detayını öğrenmek isteyenler tarafından araştırılan Charlie Hebdo nedir? Charlie Hebdo saldırısı neden oldu? Charlie Hebdo çizimlerinde neler var? Charlie Hebdo olayı perde arkası nedir? İşte, detaylar…

CHARLİE HEBDO KİMDİR?
Charlie Hebdo, Fransa’da yayımlanan haftalık mizah dergisi. İlk sayısı 1969’da yayımlanan dergi 1982’de kapandı ve 1992’de yeniden yayın hayatına döndü.

Çarşamba günleri yayımlanır. Sol-anarşist eğilimli bir yayındır. 2009 yılından itibaren Stéphane Charbonnier editörlüğünde çıkan derginin daha önceki editörleri François Cavanna (1969-1981) ve Philippe Val (1992-2009)’dır.

Dergi, 2016 İtalya Depremi’nde yaklaşık 300 kişinin ölmesini “İtalyan usulü deprem” başlığıyla karikatürize etmiş ve depremde ölen ve yaralananları makarna çeşitlerine benzetmiştir.

Derginin bu sayısında kanlar içinde gözüken birisini “domates soslu penne makarna”, diğerini “penne graten”, ve enkaz altında kalmış insan bedenlerini ise “lazanya” başlığıyla sundu. Bu sunuş sosyal medyada tepki çekti ve dergi ırkçılık yapmakla suçlandı. Dergi daha sonra “İtalyanlar” başlıklı bir karikatür daha çıkartarak “Evlerinizi inşa eden Charlie Hebdo değil, mafyaydı” yazdı

Derginin Paris’teki binasına 7 Ocak 2015’te gerçekleşen silahlı saldırıda aralarında dergi editörü Stéphane Charbonnier ve 7 çizerin de bulunduğu, toplam 12 kişi hayatını kaybetmiş, 11 kişi yaralanmıştır.

Sağ kalan Charlie Hebdo çalışanları dergiyi olağan bir biçimde yayımlamaya devam edeceklerini ve saldırının gerçekleştiği haftanın ertesinde çıkacak sayının 1 milyon kopyaya ulaşacağını açıkladılar.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0