in

Figen Genç kimdir, nereli, kaç yaşında? Figen Genç şarkıları hangileri? 

Figen Genç kimdir sorusu son günlerde pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Türk dünyası müzik topluluğunun ilk solisti olarak tanınan Figen Genç nereli sorusu da merak ediliyor. Ayrıca Figen Genç kaç yaşında sorusu da yanıt aranan bir diğer başlık. Peki, Figen Genç kimdir, nereli, kaç yaşında? Figen Genç şarkıları hangileri? İşte, Figen Genç kimdir, nereli, kaç yaşında sorularının yanıtı ve Figen Genç şarkıları… 

Çok küçük yaşta müzik hayatına adım atan Figen Genç kimdir sorusuyla gündemde. Ailecek müzikle uğraştıklarını ve her fırsatta sanatçı olunmaz, doğulur cümlesini söyleyen Figen Genç nereli sorusu da araştırılıyor. Ayrıca Figen Genç kaç yaşında sorusu da merak edilen bir diğer başlık. Usta sanatçı Figen Genç ilk solo albümünü 1996 yılında Kırmızı Gül ismi ile yayınladı. Peki, Figen Genç kimdir, nereli, kaç yaşında? Figen Genç şarkıları hangileri? İşte, Figen Genç kimdir, nereli, kaç yaşında sorularının yanıtı ve Figen Genç şarkıları… 

Figen Genç kimdir, nereli, kaç yaşında? Figen Genç şarkıları hangileri? 

1988 yılında TRT Ankara Radyosu Çok Sesli Gençlik Korosu’nda soprano olarak başlayan Figen Genç 1969 yılının yılbaşı gecesinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Aslen aile kökeni Erzurum Horasan’a uzanmaktadır. Sanatçı olunmaz sanatçı doğulur sözünün kendisine çok yakıştığını dile getiren usta sanatçı çok küçük yaşlardan itibaren müzik ile iç içe yetişmiştir. Amcasının bağlama çaldığını, babasının ise sesinin çok güzel olduğunu, 4 kuzeninin ise operada solist olarak yer aldığını aktarmıştır. Ancak ailede bu işi profesyonel olarak yapan tek isimdir. Sokullu Mehmet Paşa Lisesi ardından Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon, Sinema Bölümünden mezun olmuştur. Akademik eğitimini müzik üzerine yapmış olmasa da müziği çok sevdiği için tüm ağırlığını müziğe vermiştir.  

Soprano olarak müzikal çalışmalar gerçekleştiren Genç ilk solo albümünü 1996 yılında Kırmızı Gül ismi ile yayınlamıştır. Ardından 1999 yılında Nazende Sevgilim albümü ve Hasan Yükselir ile Yunusça Ezgiler projesinde yer almıştır. Türk dünyası müzik topluluğunun ilk solisti’dir. Uzun seneler Azerbaycan müziğini araştırmış ve yorumlamıştır. Başta Azerbaycan mahnıestrada ve operası olmak üzere Türk Cumhuriyetlerinin hemen hepsinin müzik ve poetyasını araştırmış ve bu yönde çalışmalar yapmıştır. 

Figen Genç şarkıları hangileri? 

Kırmızı Gül adlı albümünde bulunan şarkılar şu eserlerden oluşuyor; Kalsın benim davam, Karadır kaşların, Kırmızı Gül, Turnam, Çay benim, Aşan bilir, Turnalar, Ayrılığa çare, Bebek, Konma bülbül, Taze açılmış gül. 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0