in

Hale Soygazi’nin annesi kimdir? 

Türkiye Sinema Güzellik Yarışması birincisi olan Hale Soygazi’nin annesi kimdir sorusuyla gündemde. Yeşilçam’ın birçok filminde rol alan Hale Soygazi magazin gündeminde de sıkça araştırılan bir isim. Seda Sayan ile yaşadığı olay sebebiyle yeniden gündeme gelen Hale Soygazi’nin annesi kimdir sorusu merak edilmeye devam ediyor. Peki, Hale Soygazi’nin annesi kimdir? İşte tüm detaylar… 

Antalya Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen Hale Soygazi’nin annesi kimdir sorusuyla gündemdeki yerini aldı. Ünlü manken Hale Soygazi, magazin gündeminde adından çokça söz ettiriyor. Aynı zamanda arama motorlarında sıkça araştırılan Soygazi, sosyal medyanın da gündeminde. Peki, Hale Soygazi’nin annesi kimdir? İşte, Hale Soygazi’nin annesi kimdir sorusunun detaylı yanıtı… 

Hale Soygazi’nin annesi kimdir? 

21 Eylül 1950’de İstanbul’da doğan Hale Soygazi, oyuncu ve eski manken. Saint Benoit Ortaokulu’nun ardından Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. Üniversitede Fransız Filolojisi ikinci sınıftan ayrılarak İsviçre’ye gitti. Orada mankenlik kursu gören sanatçı Türkiye’ye dönüp manken ve fotomodel olarak çalıştı. Hale Soygazi’nin ailesiyle ilgili net bir bulunmuyor. 

1972’de Saklambaç Gazetesi’nin açtığı Türkiye Sinema Güzellik Yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Daha sonra İtalya’da “Avrupa Sinema Güzeli” seçildi. Yurda dönünce on film çevirmek üzere bir anlaşma yaptı. İlk filmi olan “Kara Murat: Fatih’ın Fedaisi”‘ın ardından, “Bir Garip Yolcu”, “Mahkum“, “İtham Ediyorum”, “Bir Kız Böyle Düştü”, “Ölüme Koşanlar” adlı filmleri ardı ardına çevirdi. Gittikçe daha geniş kitlelere ulaşan filmlerde oynayan sanatçı, “Çocuğumu İstiyorum” adlı 1973 tarihli yapımda başrolleri paylaştığı Ahmet Özhan’la 1976’da evlendi. Çiftin evliliği kısa bir süre sonra boşanma ile sonuçlandı. 

1978’de “Maden” filmindeki rolünden dolayı Antalya Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanmasının ardından sinemaya bir süre ara verdi. Bu dönemde birçok meslektaşının aksine şarkıcılık yapmadı. 1984 yılında Atıf Yılmaz’ın çektiği Bir Yudum Sevgi’de başrol oynayarak döndü. Bu filmdeki performansı ile Antalya Film Festivali’inde ikinci kez “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldıktan sonra Atıf Yılmaz’ın yönettiği Kadının Adı Yok, Bekle Dedim Gölgeye filmlerinde baş kaldıran kadın tiplerini canlandırdı. 1997’de Barış Pirhasan’ın yönettiği Usta Beni Öldürsene adlı filmde rol adlı; film, çeşitli festivallerden farklı dallarda 5 ödül aldı. Soygazi, 2004 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” ile ödüllendirildi. Aynı yıl Sil Baştan adlı dizi-filmde rol aldı. Tiyatro sahnesine ilk defa 2000 yılında “Küçük Prens” adlı oyunla çıktı. 2006’da “Özel Bir Gün” adlı oyunda rol aldı. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0