in

Oğuzhan Asiltürk kimdir? 

Türk siyasetinde adından çok söz ettiren Oğuzhan Asiltürk kimdir sorusuyla gündeme geldi. Milletvekilliği başta olmak üzere birçok görevde yer alan Oğuzhan Asiltürk kimdir sorusuyla merak edilen isimlerden biri oldu. Peki, Oğuzhan Asiltürk kimdir? İşte, Oğuzhan Asiltürk kimdir sorusunun detaylı yanıtı… 

Son günlerde Oğuzhan Asiltürk kimdir sorusu oldukça merak ediliyor. Türk siyasetinde önemli bir yer tutan Oğuzhan Asiltürk kimdir sorusuyla araştırılmaya devam ediyor. Siyasi olarak birçok görevde hizmet vermiş Oğuzhan Asiltürk kimdir sorusu sosyal medyanın da gündeminde. Peki, Oğuzhan Asiltürk kimdir? İşte, Oğuzhan Asiltürk kimdir sorusunun detaylı cevabı… 

Oğuzhan Asiltürk kimdir? 

Oğuzhan Asiltürk, 1935 yılında Hekimhan, Malatya’da doğdu. Türk siyasetçi, eski T.C. İçişleri Bakanı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanıdır. Oğuzhan Asiltürk, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. Serbest Müşavir Mühendislik, 4. ve 5. Dönem Ankara, XIX., XX. ve XXI. Dönem Malatya Milletvekiliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yaptı. Evli ve dört çocuk babasıdır. 

MSP Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kaldı. Sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı. Yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı. Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede RP’nin genel sekreterliğine seçildi. 11 yıl sonra tekrar Malatya’dan milletvekili seçildi. Fazilet Partisi’ne girdi. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın ölümünün ardından Saadet Partisi’nin YİK başkanlığına seçilen Asiltürk’ün, ayrıca kaleme aldığı “Sosyal Yapının Güçlendirilmesi” adlı bir kitabı bulunmaktadır. 

Türkiye siyasetini yoğun biçimde meşgul eden askeri müdahaleler konusunda kendine has fikirler beyan eden Oğuzhan Asiltürk, Ergenekon ve Balyoz davalarıyla orduda bulunan Anti-Amerikancı kadroların tasfiye edildiğini iddia etti. Yine 28 Şubat sürecinin de ordunun tamamına mâl edilemeyeceğini savunan Asiltürk, bir grup cuntacı generalin medya, iş adamları ve diğer siyasi partilerin de desteğiyle 28 Şubat sürecini başlattığını ifade etmektedir. 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0