in

Sadi Şirazi kimdir?

Fars şair ve İslam alimi olarak tanınan Sadi Şirazi kimdir sorusu oldukça merak ediliyor. 1210 yılında dünyaya gelen ve birçok eser bırakan Sadi Şirazi kimdir sorusu arama motorlarında da çokça aranmakta. Gülistan eseriyle nam salan Sadi Şirazi kimdir sorusunu sizler için yanıtladık. İşte, Sadi Şirazi kimdir sorusunun cevabı…

Bütün şiirlerinde Sadi mahlasına rastlanan Fars şair Sadi Şirazi kimdir sorusuyla gündemde. Birçok esere imza atan ve İslam alimi olarak da tanınan Sadi Şirazi kimdir sorusu oldukça merak ediliyor. Birçok internet kullanıcısı arama motorlarında konuya ilişkin bilgiler aramakta. Peki, Sadi Şirazi kimdir? Sadi Şirazi nerelidir? Sadi Şirazi eserleri nelerdir? İşte, tüm detaylar… 

Sadi Şirazi kimdir? 

Şirazlı Şeyh Sadi 1210 Şiraz doğumludur. Fars şair ve İslam alimi olan Şirazlı Şeyh Sadi, Salgur Atabegliği’nin hüküm sürdüğü sırada günümüz İran topraklarının Şiraz kentinde doğmuştur. Çocukken babasını kaybedip dedesi ve amcası tarafından yetiştirilmiştir. Daha sonra Bağdat’a gidip Nizamiye Medreselerinde öğrenimini tamamlamıştır. 

30 yıl boyunca Hindistan ve Kuzey Afrika’yı dolaştıktan sonra 1256 yılında memleketi Şiraz’a dönerek şiirlerini yazmaya başlamıştır. Günümüzde en çok konuşulan eserleri “Gülistan ve Bostan”dır. Moğol ve Haçlılara yapılan savaşlara katılmıştır. Haçlılara esir düşmüştür. 

On dört defa hacca gitmiştir. Bütün şiirlerinde Sadi mahlasına rastlanmaktadır. Günümüzde Sadi’nin kabristanı Sadi Türbesi, Şiraz’ın başlıca turistik mekanlarındandır. 21 Nisan (İran Takvimi: 1 Ordibeheşt) “Sadi Günü” olarak anılmaktadır. Şirazlı Şeyh Sadi tarafından kaleme alınan son eser ise “Gülistan” İnkılap Kitapevi tarafından okuyucuların beğenisine sunulmuştur. 

Sadi Şirazi eserleri

Şirazlı Şeyh Sadi , Akademik, Aktivite & Eğitici Kitaplar, Çocuk & Gençlik kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Bostan, Bostan ve Gülistan, Bostan ve Gülistan’dan Seçme Öyküler, Bostan’dan Seçmeler, Bustan, Gül Suyu olarak sayılabilir. 

Şirazlı Şeyh Sadi kitapları; Altın Kitaplar – Çocuk Kitapları, Antik Kitap, Araf Yayınları, Damla Yayınevi, Dharma Yayınları, Elips Kitap, Hasbahçe, İnkılap Kitabevi, İskele Yayıncılık, Kapı Yayınları, Karanfil Yayınları, Kardelen Yayınları, Kare Yayınları, Kum Saati Yayıncılık, Kurtuba Kitap, Nesil Yayınları, Ötüken Neşriyat, Ravza Yayınları, Say Yayınları, Sınır Ötesi Yayınları, Şule Yayınları, Timaş Çocuk, Yağmur Yayınları, Zafer Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Şirazlı Şeyh Sadi tarafından yazılan son kitap “Gülistan”, İnkılap Kitabevi tarafından okurların beğenisine sunulmuştur. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0