in

Semih Tareen kimdir? 

Semih Tareen kimdir sorusu son günlerde pek çok kişi merak ediyor. Yirmi yıldan uzun süredir virüsler üzerine araştırma yapan, Seattle’daki bir biyoteknoloji şirketinin üst düzey yöneticisi Virolog Semih Tareen, korona virüs ile ilgili merak edilen çoğu soruya bir video paylaşarak yanıt verdi. Peki, Semih Tareen kimdir? İşte, Semih Tareen kimdir sorusunun detaylı yanıtı… 

Dünya genelinde korona virüs salgını yayılmaya devam ederken Semih Tareen kimdir sorusu gündeme geldi. Virüsler üzerinde yaptığı çalışmaların ardından bir video yayınladı. Videoda, genetik bilgilerini kopyalayıp yayan, aslında insandan bir farkı olmayan virüsler, korona virüsün gripten farkı, nasıl yayıldığı, korona virüsten kendimizi nasıl koruyacağımız ve daha birçok detay anlatılıyor. Peki, Semih Tareen kimdir? Sİzler için hazırladığımız haberimizde Semih Tareen kimdir sorusunu yanıtladık. İşte tüm detaylar… 

Semih Tareen kimdir? 

Medyascope için Tareen’le konuşan Işıl Öz, Tareen’e “Korona virüsün salgın yayılımının önümüzdeki haftalarda ve aylarda azalması mümkün deniliyor. Ancak gelecekte başka bir salgın riski ile ek viral dalgaların yayılma riski korkutmalı mı?” diye sordu.  

Tareen’in yanıtı: “Sosyal izolasyon ve mesafe sayesinde elbette virüsün yayılma hızı yavaşlayacaktır. Fakat toplum arasında kaldığı müddetçe, ki bu gidişle öyle gözüküyor, hayat normale döndüğünde virüs vakalarında tekrar bir artış görülebilir. Bu aslında korkutmaktan ziyade hükümetleri ve kurumları daha hazırlıklı olmaya itebilir. Çin’de ve Vuhan şehrinde hayat az olsun normale dönmeye başladı. Oradaki istatistikleri yakından takip ediyoruz ve gerçekten ek viral dalgaların ne denli güçlü olduğunu oradan tahmin edebiliriz. Büyük ihtimalle bu virüs mevsimsel bir hale dönüşebilir ve insanoğlunun bir parçası haline gelebilir. Bunu zaten yapmış olan dört başka koronavirüs var (isimleri 229E, OC43, NL63 ve HKU1) ki bunlar hakkında videoda bilgi veriyorum. SARS-CoV-2 de böylece hayatın bir parçası olan beşinci koronavirüs olabilir. Sadece zaman gösterecek bunu.”  

Semih Tareen’in hayatı 

Özellikle virüsler üzerinde çalışmalara imza atmış olması sayesinde COVID-19 salgını sonrasında çokça gündeme gelmiştir. Halk TV ve Medyascope gibi haber kanallarında virüsün yayılımı, tehlikesi konuları ile ilgili programlara davet edilmiştir. Evrim Ağacı’nda ise Çağrı Mert Bakırcı’nın, evrimsel biyoloji perspektifinden virüsün evrimi konusunun ele alındığı bir yayında, konuğu olmuştur. 

Semih Tareen, İzmir’de doğup, müzik eğitimine 5 yaşında iken başladı. 1995 senesinde film ve film müziği alanında eğitim görmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne, Washington eyaletinin Seattle şehrine, taşındı. 2001 yılında Pacific Northwest Film Scoring Program adlı film müziği okulundan mezun oldu. Bu okulda iki sene boyunca iki Emmy ödülü kazanan Hollywood film bestecisi Hummie Mann’in öğrencisiydi. Bestelediği film müzikleri Amerika’da senfoni orkestraları tarafından kayıt edildi ve sinemalarda gösterime girdi. 

Film müzik geleneklerine sadık kalarak orkestrasyon, zamanlama hesaplamaları ve film müziği teorisi tekniklerini her zaman kullanmaya özen gösteren bir bestecidir. Stüdyosundaki bilgisayarlara sahip olmadan önce, bestelediği ilk filmlerin müziklerini hiç bilgisayar kullanmadan, sadece kâğıt kalem kullanarak 40 kişilik senfoni orkestrası için yazıp zamanlama hesaplamalarını da kâğıt kalem ile yapmıştır. Sinema tarihinin başından beri bu şekilde yapılan film müziklerinin yerini bilgisayarlar ve dijital teknoloji almışsa da Semih Tareen gelenekle geleceğe giden bir besteci olarak güncel teknolojiyi film müzik gelenekleriyle bağdaştırabilen bir bestecidir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0