in

Zeynep Dereli kimdir?

Zeynep dereli kimdir sorusu son birkaç gündür arama motorlarının en çok aranan sorularının başında geliyor. Birçok kişinin sosyal medyada gündem olmasının ardından bilgi edinmek istediği Zeynep Dereli kimdir? Bazı kişilerin televizyondan da aşina olduğu Zeynep Dereli ne iş yapıyor? Zeynep Dereli kaç yaşında? İşte, internetin en çok araştırılan ismi hakkında detaylı bilgiler…

Eski Dışişleri Bakanı ve AK Parti kabine üyeliği yapan Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi’nin başkan yardımcılığına getirilen Zeynep Dereli vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Sosyal medyada büyük ses getiren ve dikkatleri üzerine çeken Zeynep Dereli kimdir? DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Zeynep Dereli ne iş yapıyor? İşte, merak edilenler…

ZEYNEP DERELİ KİMDİR?
Zehra Zeynep Dereli (1977 , İstanbul), Türk iş insanı, siyasetçi, ve eğitimci. 2016 yılında dijital çağın ihtiyaçlarına uygun bir eğitim ve öğretim modeli geliştirmek amacıyla Türkiye’nin odağı insan olan ilk teknoloji koleji Tink’i (Teknoloji ve İnsan Kolejleri) kurmuştur.

Zehra Zeynep Dereli, Osmanlı Meclisi Mebusanı, TBMM’de Balıkesir milletvekilliği ve Milli Eğitim Bakanlığı yapmış Mehmet Vehbi Bolak’ın ikinci kuşak torunudur.

Babası Meksika Fahri Konsolosu Varol Ziya Dereli’dir. Annesinin adı Nilgün’dür. 1995 yılında Üsküdar Amerikan Lisesini bitirdi. 1999 yılında Princeton Üniversitesi’nde ekonomi lisansını tamamladı, Yakın Doğu araştırmaları sertifikası aldı. Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Araştırmaları Okulu’nun kalkınma ekonomisi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Zeynep Dereli, bir eğitim girişimcisidir. Türkiye’ye özgün bir eğitim modelini ortaya koyduğu Dijital Yerliler kitabı Ekim 2019’da yayınlanmıştır.

Kariyerinin ilk yıllarında, Londra’daki Shell Trading and Shipping Company’de 3 yıl türev ticaret, risk analizi, araştırma ve mevzuata uygunluk konularında çalıştı. Daha sonra 2 yıl Shell Türkiye’de tedarik finansal analisti oldu.

Atlantik Konseyi’nin Karadeniz Enerji ve Ekonomik Forumu’nun direktörlüğünü yaptı.
Küresel politika, iş ve medya liderleriyle çalışan, uluslararası katılım çabalarına odaklanan APCO Worldwide İcra Direktörlüğü yaptı. Ardından aynı şirkette genel müdür olarak çalıştı.

Zehra Zeynep Dereli, Türk ulusal kanaları SKY Turk ve CNBC-e’de dış politika hakkında haftalık olarak “Liderler ve Kararlar” programını hazırladı ve sundu.

Ali Babacan’ın kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi kurucu üyesi olan Dereli, DEVA Partisi Genel Başkan yardımcılığı görevine getirildi.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0