in

Akciğer kendini yeniler mi?

Akciğer kendini yeniler mi? Sorusu bugünlerde pek çok kişi tarafından arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan akciğerler nefes alıp vermemizi sağlayarak bizi hayata bağlıyor. Birçok durumda oluşan ağır ya da hafif sağlık sorunları sonucunda etkilenen akciğerler kendini yeniler mi? Akciğerler kendini kaç günde yeniler? Sigara ya da kötü alışkanlıkları bulunmayan temiz akciğere sahip bir kişinin akciğeri kendini ne kadar sürede yeniler? İşte, detaylar…

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yayılan bir araştırma sonucunda vücudumuzda bulunan organların kendilerini ne kadar sürede yenilediği vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Özellikle nefes alıp vermede ve yaşamsal fonksiyonların devam etmesinde önemli bir yer tutan akciğer kendini yeniler mi? Akciğerler kendilerini ne kadar sürede yeniler? Akciğer kendini nasıl yeniler? İşte, merak edilen bilgiler…

AKCİĞER KENDİNİ YENİLER Mİ?

Bilim adamları, vücuttaki organların yaşlanma sürecini aydınlattı. Göz ve beyin dışında kalan tüm organlar kendini yenileyebiliyor ve böylece vücudumuz hayat boyu 10 yaşın altında kalmayı başarabiliyor.

Ancak bu “kalıcı gençlik” durumundan nasibini alamayan şanssız organlar da yok değil. Beyin, gözler ve sinir sistemi kendini yenileyemiyor. Beyinde; koku alma ve öğrenme merkezleri haricindeki diğer hücreler, tıpkı tam anlamıyla oluşumunu tamamladıktan sonra yenilenemeyen sinir sistemi ve kornea haricinde yenilenemeyen gözler gibi, yaşlanmaya karşı direnemiyor.

AKCİĞER KENDİSİNİ 1 YILDA YENİLİYOR Akciğerde hücreler farklı periyotlarda yenileniyor. Bu da havanın temizliğine, sigara içilip içilmemesine göre değişiyor. Yenilenme süresi ise altı ayla bir yıl arasında.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0