in

Anti HBS nedir?

Anti HBS nedir sorusunun yanıtı internette takip edilen konular arasında yer alıyor. Anti-HBs, Hepatit B virüsüne (HBV) karşı bağışıklık kazandığınızı gösteren bir antikordur. HBV’ye maruz kaldıktan sonra, bağışıklık sistemi virüse karşı antikorlar üretir. Bu antikorlar, HBV’nin tekrar enfeksiyonuna karşı koruma sağlar.

Anti-HBs testi, Hepatit B aşısının etkililiğini veya daha önce HBV’ye maruz kalınıp kalmadığınızı belirlemek için yapılır. Eğer anti-HBs seviyeleriniz yüksekse, HBV’ye karşı bağışıklığınızın olduğu ve enfeksiyona karşı korunduğunuz anlamına gelir. Anti-HBs seviyelerinizin yetersiz olması durumunda, Hepatit B aşısı yenilenmeli veya ilave aşı dozları alınması gerekebilir.

Anti HBs yüksekliği, vücudun savunma sisteminin hepatit B virüsüne karşı aktif olduğunu gösterir. Virüs ile savaşacak yeteri kadar antikor var demektir. Kişinin, daha önce hepatit B ile enfekte olduğu ya da aşı yaptırdığı düşünülebilir. Anti HBs yüksekliği olan kişilerin aşılanmasına gerek yoktur.

Anti HBs Testi Nedir?

Anti HBs, hepatit B virüsüne karşı bağışıklık sisteminin oluşturduğu bir antikordur. Anti HBs değeri, vücutta bulunan hepatit B antikoru seviyesini gösterir. Anti HBs değerini ölçmek için anti HBs testi yapılır. Hastanelerde yapılan anti HBs testinin sonuçları uzman hekimler tarafından değerlendirilmelidir.

Anti HBs, hepatit B yüzey antikoru olarak da adlandırılabilir. HBsAg (hepatit B yüzey antijeni) ile karıştırılmamalıdır. Antikor ve antijen birbirinden farklı moleküllerdir. Antikor, vücut virüs ile enfekte olduktan sonra bağışıklık sistemi tarafından üretilir ve virüse karşı savaşabilir. Antijen ise vücuda giren virüsün hastalıklı protein kısmıdır. Antikorun oluşması için bağışıklık sisteminin antijenle karşılaması gerekir.

Hepatit B ile karşılaşan immün sistem, hemen antikor üretmeye başlar. Virüs ile karşılaşıldığında ilk üretilen antikor, hepatit B IgM’dir. Bunlar erken antikorlardır ve virüsle savaşır. Bir süre sonra kaybolurlar ve vücut IgG antikorlarını üretmeye başlar. Bu antikorlar yaşam boyunca sürekli üretilir. Anti HBs değeri vücutta yüksek seviyede tutulur. Antikorlar sayesinde hepatit B virüsü vücuda girmeden yok edilebilir. Aşı yoluyla vücuda enjekte edilen antijenlere karşı bağışıklık sistemi antikor üretir. Böylece aşılanan kişilerin de anti HBs testi pozitiftir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0