in

DABT-İPA-HİB aşısı nedir? DABT-İPA-HİB aşısı yan etkileri nelerdir?

DABT-İPA-HİB aşısı nedir? ebeveynler tarafından en çok araştırılan konulardan biridir. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için her bebeğe hastalıklardan korumak amacıyla aşılar uygulanmaktadır. DABT-İPA-HİB aşısı da her bebeğin aşı takviminde atlanmaması gereken aşılardan biridir. Bu aşıların uygulanmaması ciddi hastalıklara veya ölümlere neden olmaktadır. Bebek sahibi olan pek çok vatandaş aşı takvimini dikkatle takip etmektedir. Çocuğunu aşıya götürmeden önce bu konuda araştırma yapanlar DABT-İPA-HİB aşısı nedir? DABT-İPA-HİB aşısı yan etkileri nelerdir? sorularına yanıt aramaktadır. Pek çok bebek aşılardan sonra yüksek ateş veya uzun süreli ağlama gibi sorunlar yaşadığı için aileler bu konuda önlemler almaktadır. Peki, DABT-İPA-HİB aşısı yan etkileri nelerdir?  İşte bu konu hakkında merak edilenlerin yanıtı!

DABT-İPA-HİB aşısı yan etkileri nelerdir? sorusu aşı takviminde DABT-İPA-HİB aşısı yaptırma zamanı gelen aileler tarafından araştırılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı takvimi ve yaptırılması zorunlu olan aşılar bebeklerin düşük bağışıklığını hastalıklara karşı korumak amacıyla uygulanmaktadır. Bebeklerin sağlıklı büyümesi için önem arz eden aşıların hayati önemi vardır. Anne babalar aşıları yaptırmadan önce aşının ne olduğunu ve yan etkilerini dikkatli bir şekilde araştırılmaktadır. Bu konuda araştırma yapan ebeveynler DABT-İPA-HİB aşısı nedir?, DABT-İPA-HİB yan etkileri nelerdir? sorularına yanıt aramaktadır. İşte, bebeklerin sağlığı için uygulanmasının zorunlu olduğu o aşı hakkında merak edilenler…

DABT-İPA-HİB aşısı nedir? 

DABT-İPA-HİB aşıları bebeklerin aşı takviminde ikinci ayda yer almaktadır. Difteri,aselüler boğmaca, tetanoz, inaktif polio virüs,Hemofilus İnfluenza tip b hastalıklarına karşı korunmak için uygulanan bu aşı Sağlık Bakanlığı’nca zorunlu yaptırılması zorunlu tutulmuştur. Beş hastalığa karşı etkili, karma, ölü bakteri ve virüs aşısıdır. Yaşa göre bacak ya da koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır.

DABT-İPA-HİB aşısı yan etkileri nelerdir?

Arama motorlarında yer alan bilgilere göre bu aşıların ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. En belirgin görülen yan etki ise aşının uygulandığı bölgede ağrı, şişlik, kızarıklıktır. Bu yan etkiler genel olarak aşının uygulanmasından birkaç saat sonra ortaya çıkar ve kendiliğinden geçer.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0