in

Zatürre aşısı koronadan korur mu?

Zatürre aşısı koronadan korur mu sorusu vatandaşlar tarafından bilgi edinilmek isteniyor. Korona virüs salgınının nefes yoluyla ciğerlere yapışarak insanları etkilemesinin bilinmesi üzerine vatandaşlar kendilerini salgından korumak adına Zatürre aşısı yaptırmak istiyor. Covid-19 salgınına karşı sosyal mesafe ve maske kuralını uygulayan vatandaşlar ek olarak farklı yolları da düşünüyor. Bugünlerde sosyal medyada da çokça konuşulan Zatürre aşısı koronadan korur mu? Zatürre aşısı yaptıran vatandaşların korona virüse yakalanma şansı azalıyor mu? Zatürre aşısı yaptıranlar korona virüse karşı bağışıklık mı kazanıyor? İşte, detaylar…

Son dönemde sosyal medyada çıkan bilgiler neticesinde pek çok vatandaş Zatürre aşısı koronadan korur mu sorusunu merak ediyor. Korona virüsün insan vücüdünda ciğerlere dolarak nefes problemi sorununu yaratması ve kötüleştirmesi üzerine zatürre aşısı yaptırmak çare olur mu? Zatürre aşısı koronaya karşı bağışıklık kazandırır mı? Bir grip türü olarak mutasyona uğradıktan sonra ölümcül sonuç doğran Korona virüse karşı zatürre aşısı fayda sağlar mı? İşte, uzmanların konuyla ilgili yaptığı açıklamalar…

ZATÜRRE AŞISI KORONADAN KORUR MU?

Uzmanlar, son dönemde sıkça araştırılan konu sonrasında Grip ve bakteriyel zatürre aşıları yapıldığında kişinin bağışıklık sistemi bu hastalıklarla uğraşmamış olur, sadece Covid-19 ile mücadele eder ve hastalığı yenme şansı artar şeklinde açıklamalar yapıyor.

Grip ve zatürre aşısı coronaya karşı korumaz, fakat hastalığın daha hafif seyretmesine neden olabilir. Çünkü Covid-19 geçirenlerde aynı anda mevsimsel grip ve bakteriyel pnömoni de bulunabilir.

Zatürre aşısının faydalı olup olmayacağı konusunda Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Özellikle 65 yaş üzeri kronik akciğer, karaciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği, kanser hastaları, steroid kullananlar, bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların mutlaka eylülden itibaren grip aşısı ve şimdiden de zatürre aşısını yaptırması gerekiyor” Şeklinde konuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0