in

Pitten geçme cezası nedir ve neden verilir?

Pitten geçme cezası nedir ve neden verilir soruları bugünlerde arama motorlarında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Son yıllarda ilgi ve alakanın arttığı motor sporlarının başında gelen Formula 1 sporunda pitten geçme cezası nedir? Pitten geçme cezası neden verilir? Sürücüler neden pitten geçme cezası alır? İşte, merak edilenler…

Yarış komitesi tarafından yarış içerisinde yapılan herhangi bir temas veya usulsüzlük sonrası yapılan inceleme ile verilen pitten geçme cezası nedir? Vatandaşların yarışı izlerken denk gelip arama mortlarında araştırdığı pitten geçme cezası neden verilir? İşte, detaylı bilgiler…

PİTTEN GEÇME CEZASI NEDİR VE NEDEN VERİLİR?
Pilotlar, sergiledikleri eylem türüne göre farklı cezalarla yüz yüze kalabilmektedirler. Yarışa kuralsız bir biçimde başlama, pit alanında hız sınırını aşma, bir kazaya yol açma, rakip pilotlara geçiş izni vermeme ve yarış bayraklarına uymama bu eylemler arasındadır.

Bu cezayı alan sürücü, pit yoluna girmeli ve durmadan Pit yolu hız limiti dâhilinde pit yolunu geçtikten sonra, yarışa geri dönmelidir.

Sürücü, yarışma numarası ile beraber Pitten Geçme tabelasını gördükten sonra en fazla üç tur içinde pit alanına girmelidir. Aksi takdirde ilgili sürücü, yarışmadan ihraç edilir.

Bu ceza yarışın son üç turu içinde verildiyse, yarışmacı pite girmeyebilir. Bu durumda Spor Komiserleri söz konusu yarışmacıya, 30 saniye zaman cezası uygulayacaktır.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0