in

Telemetri ne demek? Formula 1 telemetri neden önemli?

Formula 1’e artan ilginin sonrasında spor dalına ait kelimeleri araştırmaya başlayan vatandaşlar telemetri ne demek sorusunu merak ediyor. Birçok kişinin ilk defa duyduğu telemetri neden önemli? Formula 1 telemetri ne demek? Formula 1 araçlarında telemetri ne işe yarar? İşte, merak edilenler…

Sosyal medyada ve internet üzerinde yapılan paylaşımlar sonrasında dikkatleri çeken ve çokça araştırılan telemetri ne demek? Telemetri Formula 1 motor sporlarında neden önemli? Formula 1 telemetri ne demek? Telemetri hangi görevde kullanılır? İşte, detaylı bilgiler…

TELEMETRİ NE DEMEK? FORMULA 1 TELEMETRİ NEDEN ÖNEMLİ?

F1 araçlarının kullanımı sırasındaki performans analizlerini tutan ve araçta bulunan databaseden pite aktaran sistem. Takım stratejilerinin belirlenmesinde önemli rol oynar.

Değişik özelliklere sahip olan pistlerde aracın pistin hangi noktalarında hangi performans çizgisinde olduğunu belirler. Sürücüye ve aracın çeşitli ayarlanabilir değiştirilebilir özelliklerinin bahsi geçen piste uygun şekilde ayarlanmasını sağlar.

Araç pist üzerinde iken, araçla ilgili her türlü bilgiyi pite aktaran bir sistemdir.

Bir f1 aracında iki çeşit telemetri vardır.

Birincisi araç her turda pitin önünden geçerken, son bir kaç tura ait, yaklaşık 4mgb’lık bilgi pitteki görevliler tarafından download edilir. Ayrıca, araç pite girdiğinde kat edilen tüm turlar hakkındaki bilgiler lap top sayesinde, side-pod üzerinde yakıt kapağının hemen yanındaki sokette takılarak[yaklaşık 100 mgb] download edilir. Böylece aracın performansı hakkındaki tüm bilgiler elde edilmiş olur.

İkincisi ise, aracın belirli zaman aralıklarında göndermiş olduğu, gerek süspansiyon gerekse pist sıcaklığı hakkındaki anlık bilgilerdir.

Bu telemetri verileri gerek yarış içerisinde gerekse antrenmanlarda aracın performansını yükseltmede teknikerler için önemli bilgilerdir. Örnek olarak; yarış içerisinde hidrolik ve motor ısıları tur tur ölçülerek araçta büyük bir sorunun olup olmadığı anlaşılabilir. Eğer herhangi bir sorun varsa teknikerler pilotu, aracı daha düşük motor devrinde kullanmasını önerirler.

Araçta telemetri verilerini toplayan, 200’ün üzerinde sensör bulunmaktadır.

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0