in

Blastomer nedir ve nerede oluşur? 

İlk dönem bitmiş olsa da sınavlara hazırlanan birçok öğrenci yarıyıl tatilini tekrar yaparak değerlendiriyor. LGS ve YKS gibi sınavlara girecek birçok kişi blastomer nedir ve nerede oluşur sorularını gündeme getirdi. Biyoloji dersinin temel konularında biri olan bu soru araştırılmaya devam ediliyor. Peki, blastomer nedir ve nerede oluşur? İşte, blastomer nedir ve nerede oluşur sorularının detaylı yanıtları… 

Son günlerde birçok kişi blastomer nedir ve nerede oluşur sorularını araştırmaya başladı. Ağırlıklı olarak liseye geçiş ve üniversite sınavı gibi önemli sınavlara hazırlanan öğrenciler blastomer nedir ve nerede oluşur sorularının yanıtını merak ediyor. Zigotun mitoz geçirdikten sonra oluşan her hücreye blastomer deniyor. Peki, blastomer nedir ve nerede oluşur? İşte tüm detaylar… 

Blastomer nedir ve nerede oluşur? 

Zigot oluşumundan sonra ana rahmindeki canlıya gelişiminin ilk 8 haftasında embriyo, 8 haftalıktan doğuma kadar geçen sürede ise fetüs denir. Bu sırada birbirini takip eden evreler görülür. Bu evreler sırasıyla segmentasyon, blastula, gastrulasyon, farklılaşma ve organogenez olarak adlandırılmaktadır.  

Bölünme (segmentasyon): Zigot oluşumundan sonra başlayan çok hızlı mitoz bölünmelere segmentasyon denir. Zigot, fallop tüpünde (döllenme borusunda) iken başlar. Segmentasyon evresinde hücre sayısı artarken hücrelerin büyüklükleri azalır ve evrenin sonunda duta benzeyen görünümde 16-64 hücreli morula isimli yapı oluşur. Morulanın oluşmasına kadar geçen süreç henüz yumurta kanalında gerçekleştiğinden embriyo anneden besin alamamaktadır. Bu nedenle morulanın hacmi zigottan büyük değildir. Segmentasyon sonucu oluşan her bir hücreye blastomer adı verilir. Zigotun ilk bölünmesiyle 2 blastomerli yapı oluşur. Oluşan her bir blastomer tekrar ikiye bölünerek ikinin katları (geometrik dizi) şeklinde 4-8-16-32… blastomerden oluşmuş hücre topluluğunu meydana getirir. Birbiriyle aynı büyüklük ve genetik özelliklere sahip blastomerlerin oluşturduğu dut görünümündeki bu hücre topluluğuna morula denir.  

Morula evresinde embriyo, çok sayıda hücreden oluşmasına rağmen blastomerlerdeki toplam madde miktarı zigottakinden daha azdır. Çünkü zigot büyümeden bölünür ve yapısında bulunan vitellus (besin maddesi) hücre bölünmeleri sırasında enerji sağlamak için harcanır. Embriyonun kütlesi, döl yatağına tutunduktan sonra artmaya başlar. Moruladaki hücreler kenarlara doğru göç ederek blastula adı verilen içi boş top şeklinde bir yapı oluşturur. Bu yapının içindeki sıvı dolu boşluğa blastula boşluğu (blastosöl) denir. Birinci karın boşluğu adı da verilen blastula boşluğu geçici bir boşluktur. Daha sonraki gelişme evrelerinde bu boşluk kaybolur. Blastula evresindeki hücrelerin her biri çevreleriyle temas hâlinde oldukları için gaz alışverişini kolayca gerçekleştirir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0