in

Karne verilecek mi? Sömestr’da karne dağıtılacak mı?

Okullarda yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından çok sayıda öğrenci ve veli karne verilecek mi, Sömestr’da karne dağıtılacak mı sorularına yanıt arıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili katıldığı bir canlı yayında önemli açıklamalar yaptı. Peki, karne verilecek mi, Sömestr’da karne dağıtılacak mı? İşte, karne verilecek mi, Sömestr’da karne dağıtılacak mı sorularının yanıtları…

Çok sayıda öğrenci ve velinin korona virüs salgını nedeniyle karne verilecek mi, Sömestr’da karne dağıtılacak mı sorusunu merak ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde katıldığı canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Peki, karne verilecek mi, Sömestr’da karne dağıtılacak mı? İşte, karne verilecek mi, Sömestr’da karne dağıtılacak mı sorularının detaylı cevapları… 

Karne verilecek mi? Sömestr’da karne dağıtılacak mı? 

Bakan Selçuk, Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu ile temas halinde olduklarını ve öğrencileri bu dönemde izlediklerini, kurumlarla değerlendirmeleri yaptıklarını belirtti. Okulların açılmasını istediklerini ancak duruma bakılacağını söyleyen Bakan Selçuk, muhtemel senaryoların değerlendirilmesinin ardından okul kararı verileceğini aktardı. Öğrenci ve veliler tarafından okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı merakla bekleniyor. 

Karne verilecek mi?  

“4 Ocak bizim için umut vadeden iyimser bir tahmin” açıklamasının hatırlatılmasının üzerine Bakan Selçuk, “Burada ifade etmek istediğim şey şu; okulların bir an önce açılmasını isteyen bir bakış açım var. Çünkü çocuklarımızın sadece öğrenme kayıpları değil sosyal, duygusal kayıpları da çok önemli. Velilerimizin içinde bulunduğu sıkıntıların farkındayız. Onlar çok önemli.” ifadelerini kullandı.  

“Bütün bunlara baktığımızda 4 Ocak bu tablo içerisinde iyimser bir tahmin. Yani bir problem kalmadı açabiliriz cümlesini rahatlıkla kuramadığımız bir tarih ama bunu izleyeceğiz, göreceğiz.” diyen Selçuk, tüm olasılıkların dikkate alındığını ve ardından bir karar sürecinin ortaya çıktığını anlattı. Bakan Selçuk, “Büyük bir olasılıkla yine bazı kısmi çözümlemeler hayata geçecek. 4 Ocak’ta tamamen açılabilir mi açılamaz mı ya da kısmen hangileri açılabilir hangileri açılamaz. Özellikle küçük yaştaki çocuklarımıza yönelik olarak bilim insanlarının hep söylediği şey çok düşük bir risk. Bazı alerjik sorunları, astımla ilgili bazı sıkıntıları olan çocuklarımızla alakalı birtakım konular var. Zaten isteğe bağlı olduğu için oralarda da tedbir alma imkanımız var. Bunları birlikte yeniden değerlendireceğiz ama ara ara da görüşüyoruz.” Dedi. 

Sömestr’da karne dağıtılacak mı? 

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada çocukların eline basılı karne vermek istediklerinin altını çizdi ve takvimin değişmesi ihtimaliyle ilgili hazırlıkları yaptıklarını belirtti. Selçuk; “Şu andaki gidişimiz, değişmeyecekmiş gibi devam ediyoruz ama ihtiyaç olursa, değişmesi gerekirse onun için de bazı tedbirler almak gerekiyor. Yani mevzuat, genelgeler, okullarda yürütülen işler, süreçler açısından almak gerekiyor. Bunların hepsinin tedbirini aldık.” şeklinde açıklama yaptı. Bakan Selçuk konuyla ilgili olarak “22 Ocak’ta karne vermek istiyoruz. En az bir sınavı yüz yüze yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Tek sınav mı olacak? 

Sınavların yüz yüze yapılmasına dair gelen soru üzerine Bakan Selçuk, yüz yüze birinci sınavların çok büyük ölçüde bittiğini ve kısmen bir eksik bulunduğunu ancak kalanlar için de zaten tek bir sınav yapılacağını anlattı. Bunun haricinde performans ve proje ile alakalı eğitim-öğretim yılının başında sürecin zaten başladığını ve bununla alakalı bir problemin bulunmadığını aktardı. 

Yüz yüze sınavı eksik kalan öğrencilerle ilgili salgının seyrine bağlı olarak, dönem içinde grup ve günlere ayırarak sınavların yapılabileceğini ya da iş takviminde değişikliklerin söz konusu olabileceğini belirten Selçuk, bunların hepsine hazır olduklarını vurguladı. Şimdi öğrenciler yüz yüze eğitim ne zaman olacak konusunda da araştırmalar yapıyor. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0