in

DÖF nedir?

DÖF nedir sorusunun cevabı internette araştırılan konular arasında yer alıyor. Döf kısaltmasının açılımı “Düzenleyici ve Önleyici Faaliyet” tir. Kalite Yönetim siteminde sıkça kullanılan bir terimdir.

Önleyici Faaliyet: Potansiyel bir uygunsuzluğun sebebinin veya istenmeyen diğer potansiyel durumların ortadan kaldırılması için yapılan faaliyete verilen isimdir. Önleyici faaliyet oluşumu önlemek için yapılırken, düzeltici faaliyet tekrarı önlemek için yapılır.

Düzeltici faaliyet: Saptanmış bir uygunsuzluğun sebebinin veya istenmeyen diğer durumların ortadan kaldırılması için yapılan faaliyete verilen isimdir.

Düzeltici ve Önleyici Faaliyetler, ISO 9001, OHSAS 18001 gibi Kalite Yönetim Sistemlerinin önemli yapı taşlarındandır.

Kimler Döf açabilir?

Uygunsuzluk/potansiyel uygunsuzlukların tespiti tüm personel tarafından yapılabilir. Uygunsuzluğu tespit eden personel, FR-45-Düzeltici ve Önleyici Faaliyet (DÖF) Formu doldurur.

Hangi konularda Döf açılır?

Yapılan düzenli gözetim, muayene ve testlerin sonuçları ile tespit edilen uygunsuzluklar. Sistemle ilgili uygunsuzluklar ya da potansiyel uygunsuzluklar, kalite kayıtları, süreçler ve operasyonların incelenmesi sırasında tespit edilen uygunsuzluklar. İç, dış ve müşteri denetimleri sırasında tespit edilen uygunsuzluklar.

Döf yazmak nedir?

Dof, fotoğrafçılıkta kullanılan bir terimdir. Dof; Üzerinde odaklama yapılan objenin, kişinin ya da fotoğraflanan konunun önünde ve arkasında oluşan netlik sahasına verilen isimdir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0