in

Kereviz buzluğa – dolaba konur mu? Kereviz nasıl saklanır?

Bir çok kişinin severek tükettiği mevsimsel gıdalar arasında bulunan kerevizin nasıl saklanabileceği hakkında bilgiler merak ediliyor. Konu hakkında en çok merak edilen soru ise kereviz buzluğa konur mu olarak ön plana çıkıyor. Özellikle Kuzey ve Batı Avrupa’nın sazlık kesimlerinde yetişen kereviz, yenilebilen, şifalı bitlkiler arasında yer alır. Hafif tuzlu bir tadı ve beyaz çiçekleri vardır. Hasat zamanı mayıs ayı ile ekim ayı arasında olan kerevizin zamanında toplanmaması halinde, içerisinde yer yer koflanmalar ve boşluklar oluşmaktadır.

Kereviz güzelce yıkanır ve kabuğu soyulur. Yemekte kullanabileceğiniz ölçüde doğranır ve üzerine limon sıkılır. Bir pişirimlik olarak poşetlere konur. Poşetlerin içerisinde hava kalmayacak şekilde havası alınır, ağzı sıkıca bağlanarak ve üzerine ambalajlama tarihi yazılarak derin dondurucuya konur. Donmuş halde direk kullanılır. Mevsimsel olarak kerevizin bulunmadığı zaman bile nefis bir zeytinyağlı kereviz yapabilirsiniz. Kerevizlerin derin dondurucuda saklama süresi 12 aydır.

Farklı bir yöntem olarak Kereviz satın alınırken yuvarlak kısmının sert olmasına ve yapraklarının diri olmasına bakılır. Satın alındığında eğer yıkanmadan buzdolabına konulur ise 15 gün süre boyunca tazeliğini kaybetmez. Yapraklarından daha uzun süre faydalanmak için kurutulmuş kereviz kullanılabilir. Kereviz kurutma işlemi için kerevizler yıkanıp süzüldükten sonra bir tepsiye konup kurumaya bırakılır. Yaklaşık 10 gün sonra yaprakların renkleri değişmeye başlayacaktır. Ayrıca kereviz derin dondurucuda da saklanabilir. Bunun için kereviz alındığında yıkanıp, soyularak doğranır. Üzerine limon sıkılarak poşetlere konur. Hava almayacak şekilde poşetin ağzı bağlandığında derin dondurucuda 1 yıl boyunca saklanabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor...

0